• rozwiń
  • WIG20 2154.80 +0.29%
  • WIG30 2439.89 +0.34%
  • WIG 56748.57 +0.18%
  • sWIG80 11442.13 -0.31%
  • mWIG40 3617.93 +0.13%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Chorwacja może zniszczyć Adriatyk. Pomimo protestów chce szukać ropy i gazu

Chorwacja może zniszczyć Adriatyk. Pomimo protestów chce szukać ropy i gazu
Foto: sxc.hu Foto: Chorwacja chce własnej ropy i gazu

Kiedy w 2013 roku Chorwacja ogłosiła, że zamierza uruchomić przetarg na poszukiwania ropy naftowej i gazu na dziewiczych wodach Adriatyku, odezwało się wielu krytyków. Rząd jednak nie daje za wygraną i już wkrótce zamierza podpisać umowy z wykonawcami. - Jeśli to nie jest niebezpieczne dla Norwegii i Szkocji, nie powinno być niebezpieczne dla nas - mówił w kwietniu premier Chorwacji Zoran Milanovic. Jego zdaniem krok ten może pomóc tkwiącej od lat w recesji chorwackiej gospodarce.

Premier odpowiadał w ten sposób na społeczne obawy, że projekt to swojego rodzaju hazard, który może na zawsze pogrążyć chorwacką gospodarkę, a w szczególności jej przemysł turystyczny. Może być też szkodliwe dla środowiska - pisze Reuters.

Działania w toku

Do lipca tego roku rząd zamierza podpisać umowy z pięcioma wybranymi koncesjonariuszami. I to pomimo rosnącego sprzeciwu społeczności lokalnych, ekologów, polityków a nawet gwiazd show biznesu. - To może być dobre, jeśli będzie to oznaczać miejsca pracy dla nas na platformach - podkreśla Ivan Dominis, który na przystani na wyspie Dugi Otok obsługuje turystyczne jachty. Przystań znajduje się w pobliżu planowanego miejsce rozpoczęcia wierceń.

I choć zgodnie z przepisami platforma wiertnicza musi być ulokowana co najmniej 10 km od stałego lądu i 6 km od każdej wyspy, Dominis nie kryje swojego zaniepokojenia. - Nie znaczy, że zaraz wydarzy się katastrofa. Wszyscy żyjemy z turystyki i łowienia ryb. Jeden wyciek wystarczy i nigdy nie będziemy w stanie oczyścić morza - dodaje.

Krok ostateczny

Dugi Otok leży w pobliżu chorwackiej parku narodowego Kornati, otoczonego dziesiątkami małych skalistych wysp. W pobliżu jest też słynne miasto Dubrownik. Turystyka w takim miejscu jak to jest kluczową gałęzią gospodarki, która generuje 17 proc. PKB kraju.

To jednak nie wystarczyło do utrzymania wzrostu gospodarki. Od 2009 roku skurczyła się ona o 13 proc., co przyczyniło się do zwiększenia bezrobocia do niemal 20 proc. Rząd ma nadzieję, że potencjał wynikający z ropy i gazu może poprawić te wskaźniki. Na spore ilości surowców wskazują także badania.

W styczniu Chorwacja przyznała 10 licencji na poszukiwania ropy i gazu. Siedem otrzymało konsorcjum Marathon Oil i austriackiego OMV, dwa INA, której współwłaścicielem jest Chorwacja i węgierski MOL, a jedna koncesja trafiła do konsorcjum składające się z włoskiej ENI i Londyński Medoilgas.

Własne potrzeby

Reuters przypomina, że Chorwacja produkuje ok. 600 tys. ton ropy rocznie. To zaledwie 20 proc. potrzeb kraju. Wydobywa też około 2 mld metrów sześciennych gazu - 66 proc. rocznego zużycia. Rząd uważa, że może produkować więcej.

Chorwacki minister gospodarki Ivan Vrdoljak powiedział w rozmowie z Reutersem, że rząd liczy na inwestycje wokół gazu i ropy na około 1 mld euro i utworzenie kilku tysięcy miejsc pracy w ciągu pierwszych trzech do pięciu lat. Dodał, że stosowne umowy zostaną podpisane z odpowiednimi firmami w lipcu.

Krytycy planów rządu planują za wszelką cenę zablokować ich realizację. Chorwacja partia zielonych Orah zamierza zwrócić się do rządu z żądaniami nowych badaļ środowiskowych i zorganizowania szerokiej debaty publicznej. Greenpeace i inne grupy ekologów mają też nadzieję na zorganizowanie referendum przeciwko wierceniom.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane