• rozwiń

Temat: Ropa naftowa

Rynek zalany ropą. Ceny znów spadają

Rynek zalany ropą. Ceny znów spadają
Foto: shell.com/(CC BY-NC-ND 2.0) Foto: Zapasy surowca w USA rosną już od 7 tygodni

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają po publikacji cotygodniowego raportu o amerykańskich zapasach paliw - wskazują maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na kwiecień, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana po 50,41 USD, po zniżce o 58 centów.

Brent w dostawach na kwiecień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie zwyżkuje o 5 centów do 61,68 USD za baryłkę.

Za dużo ropy

Zapasy ropy naftowej w USA wzrosły w ubiegłym tygodniu o 8,43 mln baryłek, czyli 2,0 proc., do 434,07 mln baryłek - podał amerykański Departament Energii (DoE). To rekordowy poziom zapasów ropy.

Analitycy spodziewali się, że w ub. tygodniu zapasy ropy wzrosły o 4 mln baryłek. Zapasy surowca w USA rosną już od 7 tygodni.

Rezerwy paliw destylowanych, w tym oleju opałowego, spadły o 2,7 mln baryłek, czyli 2,1 proc., do 124,7 mln baryłek - podał DoE.

DoE podał też, że zapasy benzyny spadły w tym czasie o 3,12 mln baryłek, czyli o 1,3 proc., do 240,01 mln baryłek. Zapasy ropy w USA są teraz o 20 proc. wyższe niż wynosi średnia dla tego okresu roku.

Jakie ceny?

W środę WTI na NYMEX w Nowym Jorku zdrożała o 1,71 USD, najmocniej od 12 lutego, a Brent w Londynie zdrożała o 2,97 USD, aż o 5,1 proc. Różnica cen WTI/Brent wynosi obecnie 10,64 USD.

- Spread odzwierciedla stosunkowo mocną pozycję zapasów ropy w USA - mówi Ric Spooner, główny strateg CMC Markets w Sydney.

Zapasy ropy w Cushing, punkcie przesyłowym ropy WTI, wzrosły w ub. tygodniu do 48,7 mln baryłek, najwyżej od czerwca 2013 r. - podał Departament Energii. 

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane