• rozwiń
  • WIG20 2248.81 -0.29%
  • WIG30 2549.06 -0.10%
  • WIG 59141.35 -0.09%
  • sWIG80 11590.53 +0.39%
  • mWIG40 3780.28 +0.56%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Kartel rozczarował. Ceny ropy zanurkowały

Foto: LISI NIESNER/PAP/EPA Foto: OPEC oraz pozostali główni producenci ropy zgodzili się w czwartek w Wiedniu na wydłużenie cięć wydobycia ropy naftowej o 9 miesięcy

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają o ponad 1 procent po zniżce w czwartek aż o 4,8 procent. Inwestorzy są rozczarowani czwartkową decyzją OPEC - podają maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na lipiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 48,21 USD, po zniżce o 69 centów, czyli 1,4 proc.

Brent w dostawach na czerwiec na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie zniżkuje 58 centów, czyli 1,1 proc., do 50,88 USD za baryłkę.

Cięcia przez dłuższy czas

Kraje zrzeszone w OPEC oraz pozostali główni producenci ropy zgodzili się w czwartek w Wiedniu na wydłużenie cięć wydobycia ropy naftowej o 9 miesięcy, począwszy od lipca 2017 r. Cięcia zostały utrzymane na obecnym poziomie, czyli 1,8 mln baryłek dziennie.

Porozumienie nie obejmie Libii i Nigerii, które nie będą musiały ograniczać wydobycia, a także Iranu, który może nawet zwiększyć produkcję swojej ropy do 3,8 mln b/d.

W styczniu kraje OPEC rozpoczęły ograniczenia wydobycia ropy w ramach kartelu do 32,5 mln baryłek dziennie (b/d), czyli o 1,2 mln b/d. Państwa niezrzeszone w OPEC zgodziły się na ograniczenie produkcji ropy o 600 tys. baryłek dziennie, z czego Rosja o 300 tys. b/d. To porozumienie miało obowiązywać do końca czerwca.

- Umowa o cięciach dostaw działa, a redukcja globalnych zapasów ropy przyspieszy w III kwartale. Na początku przyszłego roku zapasy te spadną do poziomu 5-letniej średniej - ocenił po czwartkowych spotkaniu OPEC minister energii Arabii Saudyjskiej Khalid Al-Falih.

- Producenci ropy mają więcej narzędzi, aby jeszcze bardziej wesprzeć notowania ropy, jeśli będzie taka konieczność - stwierdził z kolei minister energii Rosji Aleksander Novak.

Inwestorzy rozczarowani

Na rynkach jest jednak rozczarowanie decyzjami OPEC, zwłaszcza tym, że kartel nie zwiększył poziomu cięć ropy. - OPEC dał to, co obiecywał, i zrobił co najmniej to, co powinien zrobić - wskazuje tymczasem Wayne Gordon, dyrektor zarządzający ds. surowców w UBS Group.

- Sytuacja na rynku ropy zaczyna się +zacieśniać+ i to widać już w statystykach. Zapasy ropy w USA mogą znaleźć się pod presją w ciągu najbliższego miesiąca, albo dwóch - dodaje.

Podczas poprzedniej sesji ropa w USA staniała o 2,46 USD, czyli 4,8 proc., do 48,90 USD/b.

W tym tygodniu WTI w Nowym Jorku staniała o 3,5 proc.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane