• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Ceny ropy rosną. "Sztorm negatywnych informacji"

Ceny ropy rosną. "Sztorm negatywnych informacji"
Foto: flickr.com/Neil Kremer/(CC BY-ND 2.0) Foto: Ceny ropy w USA rosną po spadku

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku nieznacznie rosną w piątek, ale podczas poprzednich 5 sesji straciły 10 proc., a to oznacza, że tydzień zakończą największą tygodniową stratą od 9 miesięcy - podają maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na grudzień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 44,82 USD, po zwyżce o 16 centów, czyli 0,4 proc.

Brent w dostawach na styczeń na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie drożeje o 18 centów do 46,53 USD za baryłkę.

Przez OPEC

Ropa wytraciła wszystko, co udało jej się zyskać po wrześniowym posiedzeniu krajów OPEC w Algierze.

Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) zgodziła się wstępnie podczas nieformalnego spotkania w Algierze 28 września na obniżenie dziennego limitu wydobycia surowca do 32,5 mln baryłek.

Kraje OPEC po raz pierwszy od ośmiu lat osiągnęły porozumienie w sprawie ograniczenia wydobycia surowca. Dzienny limit wydobycia ma zostać ograniczony do 32,5 mln baryłek, czyli o prawie 750 tys. baryłek mniej niż w sierpniu.

Zakładano, że końcowe porozumienie w sprawie cięcia dostaw ropy może zostać podpisane podczas listopadowego spotkania OPEC.

Co z ugodą?

Na rynkach jednak panuje sceptycyzm co do tego, że producenci ropy z OPEC i inni najwięksi dostawcy surowca mogą zawrzeć ugodę dotyczącą mniejszych dostaw.

W Wiedniu w ubiegły piątek obradował komitet Organizacji Państw Eksporterów Ropy Naftowej (OPEC), aby ustalić kwoty zmniejszenia produkcji dla członków kartelu. OPEC zakończył to posiedzenie nie osiągając żadnego porozumienia.

W sobotę zebrali się przedstawiciele OPEC i innych dostawców ropy, w tym Rosji, a także Brazylii. To spotkanie też zakończyło się "niczym" - poinformował minister ropy i gazu Brazylii Marcio Felix.

Zapasy

Na dodatek rosną zapasy ropy w USA. W poprzednim tygodniu zwiększyły się one o rekordowe 14,4 mln baryłek.

- Na rynkach ropy mamy prawdziwy sztorm negatywnych informacji - mówi Chris Weston, główny strateg rynku w IG Ltd.

- To, co dzieje się w OPEC ma wpływ na rynki paliw, a inwestorzy chcieliby wierzyć w to, że w tym miesiącu zostanie osiągnięte spójne porozumienie - dodaje.

Podczas poprzedniej sesji ropa na NYMEX w Nowym Jorku staniała o 1,5 proc. 44,66 USD za baryłkę, najniżej na zamknięciu do 23 września.

W tym tygodniu cena ropy w USA spadła o 8 procent, najmocniej od tygodnia zakończonego 5 lutego.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane