• rozwiń
  • WIG20 2194.58 -0.57%
  • WIG30 2490.03 -0.77%
  • WIG 58026.68 -0.72%
  • sWIG80 11627.70 +0.15%
  • mWIG40 3749.54 -1.58%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Temat: Ropa naftowa

Porozumienie z Iranem coraz bliżej. Ceny ropy spadają

Porozumienie z Iranem coraz bliżej. Ceny ropy spadają
Foto: Shutterstock Foto: Teheran chce zwiększyć eksport ropy naftowej o 50 proc.

Na światowych rynkach surowcowych spadają ceny ropy naftowej. Tak reagują inwestorzy na dobiegające końca negocjacje z Iranem. Jeśli zakończą się one porozumieniem, to sankcje wobec Teheranu zostaną zniesione, a tym samym na międzynarodowy rynek popłynie więcej ropy.

Cena ropy naftowej WTI spadła dziś o około 1,6 proc. do 52 dolarów za baryłkę. Na wartości - o blisko 1 proc. - traci też ropa Brent. Za baryłkę tego surowca należy zapłacić 58 dolarów.

Przez porozumienie

Dzisiejsze spadki to kontynuacja zeszłotygodniowego trendu spowodowanego bliskością porozumienia z Iranem.

- Zdaje się, że zbliżamy się do osiągnięcia porozumienia w sprawie irańskiego programu atomowego - powiedział Ric Spooner, główny analityk z CMC Markets w Sydney. - Taki rozwój wydarzeń sugeruje raczej spadki cen, bo zwiększy się podaż surowca na rynku - dodał.

CNN Money podaje, że jeżeli negocjacje zakończą się porozumieniem, a sankcje wobec Iranu zostaną zniesione, to Teheran będzie mógł zwiększyć eksport ropy naftowej na światowe rynku o 50 proc.

Brak międzynarodowych restrykcji może również otworzyć drogę do nowych zagranicznych inwestycji. Podobno są tym zainteresowani naftowi i gazowi giganci - Royal Dutch Shell i Total.

Dalsze spadki

Międzynarodowa Agencja Energetyczna prognozuje, że ze względu na nadpodaż, ceny ropy mogą spadać dalej, zanim w 2016 warunki na rynku zmienią się.

Według analityków Agencji, w przyszłym roku po raz pierwszy od 2008 r. nie wzrośnie produkcja ropy w krajach nie wchodzących w skład Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC). Przewidują oni zastój zapasów ropy z łupków w USA w połowie 2016 r., spadek produkcji w Rosji, a także spowolnienie dynamiki popytu na ropę.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane