• rozwiń

Temat: Ropa naftowa

Sprawa Clinton miesza na rynku ropy. Ceny surowca w górę

Sprawa Clinton miesza na rynku ropy. Ceny surowca w górę
Foto: Pixabay Foto: Ceny ropy naftowej rosną na początku tygodnia

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną o niemal 1,5 proc. przed zbliżającymi się wyborami prezydenckimi w USA. Na rynkach jest dużo ropy, ale przedstawiciele Algierii są przekonani, że OPEC ustali nowe kwoty dostaw surowca podczas najbliższego posiedzenia - podają maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na grudzień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 44,68 dolarów, po zwyżce o 61 centów, czyli 1,4 proc.

Brent w dostawach na styczeń na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie drożeje o 56 centów, czyli 1,2 proc., do 46,14 dolarów za baryłkę.

Decyzja FBI

Na rynkach poprawa sentymentu, bo Hilary Clinton została oczyszczona przez FBI.

Dyrektor FBI James Comey poinformował w niedzielę, że przegląd nowych maili nie zmienił wniosku, do którego agencja doszła w lipcu: że nie ma podstaw do postawienia Hillary Clinton zarzutów karnych ws. korzystania przez nią z prywatnego serwera pocztowego.

- Na rynkach będzie wiele zmian i wahań w związku z wyborami prezydenckimi w USA, ale oczyszczenie Clinton przez FBI podwyższa jej szanse - mówi Ric Spooner, główny analityk rynku w CMC Markets w Sydney.

- Inwestorzy będą też śledzić doniesienia z OPEC - dodaje.

Porozumienie OPEC

Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) zgodziła się wstępnie podczas nieformalnego spotkania w Algierze 28 września na obniżenie dziennego limitu wydobycia surowca do 32,5 mln baryłek.

Kraje OPEC po raz pierwszy od ośmiu lat osiągnęły porozumienie w sprawie ograniczenia wydobycia surowca. Dzienny limit wydobycia ma zostać ograniczony do 32,5 mln baryłek, czyli o prawie 750 tys. baryłek mniej niż w sierpniu.

Zakładano, że końcowe porozumienie w sprawie cięcia dostaw ropy może zostać podpisane podczas listopadowego spotkania OPEC.

Tymczasem minister energii Algierii ocenił, że OPEC ustali kwoty dostaw ropy podczas zbliżającego się posiedzenia kartelu w tym kraju. Dodał, że nie będzie powrotu do ustaleń OPEC z września dotyczącego ograniczeń produkcji.

Trzęsienie ziemi

Na rynku pojawiły się informacje o trzęsieniu ziemi w Oklahomie. Trzęsienie nastąpiło w niedzielę ok. godz. 20 czasu lokalnego (godz. 2 rano czasu polskiego).

Według USGS, epicentrum trzęsienia znajdowało się w pobliżu miasta Cushing, położonego na północny wschód od Oklahoma City, stolicy stanu. To zmusiło niektórych operatorów naftociągów do wstrzymania pracy z powodu konieczności zachowania bezpieczeństwa.

Cushing jest punktem składowania i przesyłania ropy naftowej w USA.

Podczas poprzedniej sesji ropa na NYMEX w Nowym Jorku staniała o 59 centów do 44,07 dolarów za baryłkę. W ubiegłym tygodniu cena ropy w USA spadła o 9,5 procent, najmocniej od tygodnia zakończonego 15 stycznia.

 

Zobacz rozmowę o cenach paliw. Gościem TVN24 BiS była Urszula Cieślak (13.10.2016):

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane