• rozwiń

Temat: Ropa naftowa

Ceny ropy rosną. Na czym powinni skupić się inwestorzy?

Ceny ropy rosną. Na czym powinni skupić się inwestorzy?
Foto: shell.com/(CC BY-NC-ND 2.0) Foto: Zapasy ropy naftowej w USA wzrosły w ubiegłym tygodniu o 6,33 mln baryłek

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną o 2 proc., a w całym tygodniu zwyżkowały o 6,6 proc. - wskazują maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na marzec, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana po 51,48 USD, po zwyżce o 1,00 USD, czyli 2 proc.

Brent w dostawach na marzec na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie zwyżkuje o 87 centów, czyli 1,5 proc., do 57,44 USD za baryłkę.

Zapasy też rosną

Zapasy ropy naftowej w USA wzrosły w ubiegłym tygodniu o 6,33 mln baryłek do 413,06 mln baryłek. - Podaż ropy na rynkach paliw w I połowie 2015 r. przewyższy popyt na surowiec o 2 mln baryłek dziennie - ocenił minister ropy Iranu Bijan Namdar.

- Na rynkach jest poważna debata, czy inwestorzy powinni koncentrować swoją uwagę na obecnej sytuacji związanej z dużą podażą ropy na giełdach czy też uwzględniać sygnały, że warunki na rynku mogą się zmienić - mówi Phi Flynn, starszy analityk rynkowy w Proce Futures Group w Chicago.

- Firmy naftowe zmniejszają nakłady kapitałowe i ograniczają odwierty, a to może oznaczać, że będzie zmiana" - dodaje.

W czwartek ropa na NYMEX zdrożała o 2,03 USD do 50,48 USD za baryłkę. Od początku 2015 r. ropa w USA staniała jednak o 3,5 proc. Brent w Londynie zdrożała w tym tygodniu o 8,3 proc. Różnica cen WTI i Brent wynosi obecnie 5,98 USD.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane