• rozwiń
  • WIG20 2166.73 +0.49%
  • WIG30 2453.18 +0.45%
  • WIG 57058.00 +0.28%
  • sWIG80 11465.75 -0.20%
  • mWIG40 3641.30 -0.09%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 13:29

Dostosuj

Ceny ropy pikują najniżej od trzech tygodni. Przez Iran i Grecję

Ceny ropy pikują najniżej od trzech tygodni. Przez Iran i Grecję
Foto: sxc.hu Foto: Ropa tanieje ze względu na obawy inwestorów o Grecję

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają w poniedziałek czwarty dzień z rzędu, do najniższego poziomu od trzech tygodni. Inwestorzy odwracają się od ryzykownych aktywów z powodu obaw o sytuację w Grecji. Także nadpodaż surowca i negocjacje z Iranem obniżają wycenę surowca.

Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na sierpień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 58,33 USD, po zniżce o 1,30 dolara. To najniższy poziom od 9 czerwca.

Brent w dostawach na sierpień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie zniżkuje o 1,5 dolara do 61,76 USD za baryłkę.

Wzrost niepewności

- Pierwszym efektem ostatnich wydarzeń w Grecji jest mocniejszy dolar. Potencjalnie w dłuższym terminie spaść może także popyt w Europie ze względu na wzrost niepewności - ocenił Ric Spooner, z CMC Markets w Sydney.

W obliczu wygasającego 30 czerwca programu pomocowego dla Grecji rząd premiera Aleksisa Ciprasa nie osiągnął w ciągu weekendu porozumienia z międzynarodowymi pożyczkodawcami Aten. Zdecydował się natomiast uczynić propozycje wierzycieli przedmiotem referendum.

Ku zaskoczeniu krajów strefy euro w nocy z piątku na sobotę Cipras ogłosił, że 5 lipca odbędzie się w Grecji referendum ws. porozumienia z kredytodawcami. Premier wezwał Greków, by zagłosowali przeciwko propozycjom wierzycieli. Następnie w niedzielę parlament grecki zgodził się na plebiscyt.

Banki greckie będą zamknięte przez tydzień do 6 lipca, a bankomaty będą nieczynne w poniedziałek. Po ich ponownym uruchomieniu wprowadzone zostaną jednak limity dziennych wypłat dla jednej osoby. Nieczynna będzie również giełda w Atenach.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
prorok czy co
Od lat obserwuję prawidłowość która wiele mówi o tak zw. wolnym rynku. Ceny paliw na świecie skakały od zawsze. Za komuny ciągły ich wzrost w Polsce tłumaczony był rynkiem wspólnym z Rosją. Dziś ceny spadają a na stacjach paliw w Polsce już urosły powyżej 5 zł za litr. Taki to pazerny "wolny" rynek u nas.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane