• rozwiń
  • WIG20 2157.43 +0.12%
  • WIG30 2443.61 +0.15%
  • WIG 56942.33 +0.28%
  • sWIG80 11457.93 +0.06%
  • mWIG40 3637.27 +0.45%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 11:57

Dostosuj

Ataki na obiekty naftowe "za nami". Ropa tanieje

Jak wydobywana jest ropa naftowa? Odtwórz: Jak wydobywana jest ropa naftowa?
Jak wydobywana jest ropa naftowa? "Źródło: TVN24 BiS"

Ropa w USA tanieje, ponieważ Arabia Saudyjska niemal przywróciła już dostawy surowca, ograniczone po atakach na jej instalacje naftowe. - To jest już za nami - ocenił sekretarz generalny OPEC Mohammad Barkindo.

Baryłka ropy typu West Texas Intermediate w dostawach na listopad na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 56,47 dolara.

Ropa Brent w dostawach na listopad na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 62,35 dolara za baryłkę.

"Atak jest już za nami"

Sekretarz generalny OPEC Mohammad Barkindo poinformował podczas pobytu w stolicy Kazachstanu, Nur-Sultan, że Arabia Saudyjska prawie przywróciła utracone dostawy ropy.

- Atak na obiekty naftowe w Arabii Saudyjskiej jest już za nami, ponieważ naród Bliskiego Wschodu naprawia infrastrukturę - powiedział Barkindo.

Wydobycie ropy naftowej w Arabii Saudyjskiej niemal wróciło do poziomu sprzed ataków na dwie rafinerie z 14 września i wynosi 11,3 mln baryłek dziennie - podały też źródła bliskie koncernowi naftowemu Aramco.

Wydobycie ropy na polu naftowym Churajs jest teraz na poziomie 1,3 mln baryłek dziennie, a na terenie Bukajk - ok. 4,9 mln.


Atak na instalacje

14 września zaatakowano dwie największe saudyjskie instalacje naftowe, należące do koncernu Aramco. Do ataku przyznał się wspierany przez Iran rebeliancki ruch Huti z Jemenu, jednak Waszyngton i Rijad oskarżają o jego organizację Iran.

Incydent ten nie tylko o połowę zmniejszył całe wydobycie ropy naftowej w Arabii Saudyjskiej, ale też przyczynił się do wzrostu napięć w regionie.

Na rynkach trwa oczekiwanie na zbliżające się rozmowy handlowe pomiędzy USA a Chinami, które mogą w końcu przynieść jakieś porozumienie stron, zwłaszcza że prezydent USA Donald Trump powiedział dziennikarzom przy okazji forum ONZ, że może dojść do porozumienia Waszyngtonu z Pekinem "szybciej, niż myślicie".

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane