• rozwiń

Temat: Ropa naftowa

Giganci ograniczą wydobycie ropy. Ale stawiają warunek

Błyskawiczny zjazd cen ropy naftowej. Ale surowiec na plusie Odtwórz: Błyskawiczny zjazd cen ropy naftowej. Ale surowiec na plusie
Foto: Shutterstock | Video: TVN24 BiS Foto: Duże wahania na rynku ropy naftowej | Video: Błyskawiczny zjazd cen ropy naftowej. Ale surowiec na plusie

4,7 proc. - tyle na wartości w zaledwie kwadrans straciła ropa naftowa Brent Crude. Błyskawiczna obniżka to efekt rozczarowania rynku tym, że naftowi giganci - czyli Rosja i Arabia Saudyjska - nie dogadali w sprawie ograniczenia wydobycia. Zamiast tego ustalono tymczasowe zamrożenie poziomu wydobycia na poziomie z 11 stycznia. Pod warunkiem, że zgodzą się na to także inni producenci surowca.

Notowania ropy naftowej rozpoczęły się dziś na plusie. Po godz. 8.45 baryłka ropy Brent Crude kosztowała ponad 35 dolarów. Wielu inwestorów oczekiwało bowiem, że po spotkaniu ministra ds. ropy naftowej z Arabii Saudyjskiej oraz ministra energetyki Federacji Rosyjskiej rynek surowcowy odetchnie, bo ogłoszą oni, że podjęli decyzję o zmniejszeniu wydobycia ropy naftowej.



Tak jednak się nie stało. Na spotkaniu w stolicy Kataru ustalono, że produkcja ropy naftowej będzie zamrożona na poziomie z 11 stycznia. Taki poziom produkcji uznano za "odpowiedni". Porozumienie poparł również Wenezuela oraz Katar. Jednak rosyjskim warunkiem jego realizacji jest uczestnictwo w porozumieniu wszystkich znaczących producentów ropy naftowej.

- Jeśli Iran i Irak nie są częścią tego porozumienia, to nie jest ono wiele warte - ocenił Eugen Weinberg, analityk rynku surowcowego w Commerzbanku AG.

Nic więc dziwnego, że chwilę po godz. 9 cena ropy naftowej Brent Crude spadła do poziomu 33,99 dolarów za baryłkę. Kiedy wartość ropy sięgnęła dzisiejszego dna, to ropa zaczęła nieco odrabiać straty. Przed godz. 11.00 surowiec kosztował już 34,30 dolary za baryłkę. Godzinę później za baryłkę należało płacić znowu 34,02 dolary.

Dlaczego?

Zdaniem Jakuba Tomaszewskiego, analityka rynkowego tvn24bis.pl handlujący ropą day-traderzy są bardzo czujni i wrażliwi na informacje dotyczące rynku ropy naftowej.



- Przy milionach głodnych zysku par oczu, każda informacja potrafi mocno zakręcić rynkiem. Szczególnie ważną informacją jest, że spodziewane od kilku dni spotkanie ministrów - decydentów w sprawach poziomu wydobycia ropy w Arabii Saudyjskiej i Rosji, nie przynosi oczekiwanego przez inwestorów rozwiązania. Plotka, która szeroką falą rozlała się po rynkach, mówiła o ograniczeniu poziomu wydobycia czarnego złota w tych dwóch krajach. Tymczasem zostało ono jedynie zamrożone na poziomie z 11 stycznia. Przy tym nie podano na jak długo takie rozwiązanie zostało przyjęte - tłumaczy Jakub Tomaszewski.

- Po mocnym spadku ceny ropy należy wnioskować, że większość uczestników rynku ropy spodziewała się bardziej stanowczego rozwiązania w kwestii limitu wydobycia - dodaje.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (4)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Esquire
Dla Rosji sprzedawanie ropy nawet na granicy opłacalności czy poniżej nadal jest korzystne, bo to jest ich strumień dewiz. Z czego uzupełnić rezerwy walutowe jak ten kraj ma śmieszny eksport. Z dnia na dzień nie sprzedadzą nagle więcej silników rakietowych, broni za dolary itd.
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Tyka11
Rosja za nic nie zmniejszy wydobycia. Rosjanie są gotowi głodować byle sprzedawać najwięcej niż inni choćby ropa miała kosztować 1 usd.
 • 1
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
unk
Loading...
unk
Dokładnie. Rosja zarabiania mniej bo ropa jest tańsza, tak więc nie ograniczy wydobycia i sprzedaży bo to oznacza, że będzie jeszcze mniej zarabiać. I to wszystko niby po to, że może kiedyś tam w przyszłości cena wzrośnie. Tak nikt nie zrobi.
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Tyka11
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane