• rozwiń

Temat: Energetyka

Naftowe potęgi negocjują odpowiedź na koronawirusa. Ceny ropy w górę

Jak chronić się przed koronawirusem? Rozmowa z Magdaleną Rybicką Odtwórz: Jak chronić się przed koronawirusem? Rozmowa z Magdaleną Rybicką
Jak chronić się przed koronawirusem? Rozmowa z Magdaleną Rybicką "Źródło: TVN24 BiS"

Ceny ropy w Stanach Zjednoczonych mocno rosną z powodu prognoz, że pomimo sporu krajom Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) i sojusznikom kartelu uda się osiągnąć porozumienie w sprawie mocniejszego cięcia dostaw surowca. Byłaby to odpowiedź na negatywny wpływ epidemii koronawirusa na globalne zapotrzebowanie na paliwa.

Od wtorku w Wiedniu trwają konsultacje ekspertów technicznych z krajów koalicji OPEC+. Oceniają oni wpływ koronawirusa na światowe zapotrzebowanie na paliwa.

Do tej pory nie udało się osiągnąć konsensusu - ciąć mocniej dostawy ropy czy nie. Na razie wiadomo tyle, że Arabia Saudyjska jest za mocniejszym obniżeniem dostaw ropy. Z kolei Rosja jest przeciwna pogłębianiu cięć.

Analitycy związani z OPEC prognozują umiarkowany spadek popytu na ropę w ciągu najbliższych sześciu miesięcy. Zapotrzebowanie może być niższe o 400 tysięcy baryłek dziennie. Takie założenia przyjęto, zakładając "najgorszy scenariusz".

Ceny ropy

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na marzec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku w czwartek o poranku była wyceniana po 51,78 dolara, po wzroście o 2,07 procent.

Ropa Brent w dostawach na marzec na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie była wyceniana po 56,20 dolara za baryłkę. Oznacza to wzrost o 1,66 procent.

Notowania ropy WTI w ostatnich trzech dniach:
Notowania ropy Brent:
Podczas poprzedniej sesji WTI na NYMEX zyskała 2,3 procent, najmocniej od 3 stycznia, a Brent zdrożała o 2,1 procent.

Ropa w USA staniała od początku stycznia o około 18 procent.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane