• rozwiń
  • WIG20 2241.26 +0.26%
  • WIG30 2537.87 +0.23%
  • WIG 58894.14 +0.13%
  • sWIG80 11584.50 +0.11%
  • mWIG40 3753.93 -0.13%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 11:45

Dostosuj

Temat: Ropa naftowa

Ceny paliw spadają. Diesel najtańszy od kilku miesięcy

Ceny paliw spadają. Diesel najtańszy od 6 miesięcy Odtwórz: Ceny paliw spadają. Diesel najtańszy od 6 miesięcy
Foto: shutterstock.com | Video: TVN24 BiS Foto: W porównaniu z rokiem ubiegłym za litr diesla płacimy obecnie aż 80 gr./l mniej. Benzyna jest średnio 50 gr./l tańsza niż przed rokiem | Video: Ceny paliw spadają. Diesel najtańszy od 6 miesięcy

Mijający tydzień był czwartym z rzędu kiedy obserwowaliśmy spadki cen paliw. Najpopularniejsza benzyna Pb95 potaniała średnio o 5 gr./l, do poziomu 4,86 zł/l. Analogiczną, tygodniową skalę obniżek obserwowaliśmy w przypadku oleju napędowego, którego średnia cena detaliczna 4,46 zł/l jest najniższa od połowy lutego. Z kolei autogaz potaniał średnio o 3 gr./l i obecnie w kraju litr tego paliw kosztuje średnio 1,93 zł/l.

Zdaniem analityków BM Reflex ceny benzyny mogą jeszcze potanieć o ok. 10 gr./l. "W przypadku diesla skala obniżek powinna być w granicach 4-6 gr./l. Spadki cen paliw to efekt taniejącej ropy naftowej i obserwowanego w ostatnich dniach umocnienia złotówki" - piszą analitycy BM Reflex.

Duża obniżka

W porównaniu z rokiem ubiegłym za litr diesla płacimy obecnie aż 80 gr./l mniej. Benzyna jest średnio 50 gr./l tańsza niż przed rokiem. Najdroższym regionem kraju, biorąc pod uwagę ceny paliw, pozostaje województwo zachodniopomorskie. Najtaniej zatankujemy na Śląsku.

Ropa Brent na londyńskiej giełdzie ICE tanieje już czwarty miesiąc z rzędu i w mijającym tygodniu rynek dotarł w rejon 46 USD/bbl czyli  okolice tegorocznych minimów. Spadki cen amerykańskiej ropa WTI zatrzymały się chwilowo w rejonie 40 USD/bbl  i jest to najniższy poziom od marca 2009 roku. Póki co przeważają oczekiwania dalszego spadku cen ropy – w okolice minimów z początku 2009 roku czyli 33 USD/bbl dla ropy WTI i około 36-40 USD/bbl w przypadku ropy Brent.

Co dalej?

Szacowana na 2-3 mln bbl/d nadwyżka podaży ropy, rekordowo wysoki poziom zapasów paliw w krajach OECD i obawy o perspektywy gospodarcze  regionu Azji to główne czynniki stojące za spadkiem cen ropy.

"Dodatkowo jesienią spodziewany jest wzrost dostaw ropy z Iranu. Rynek na chwilę obecną pozostaje obojętny na obserwowane osłabienie dolara i spadek produkcji ropy w USA" - twierdzą eksperci z BM Reflex.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (4)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane