• rozwiń
  • WIG20 2346.55 +0.01%
  • WIG30 2700.51 0.00%
  • WIG 60689.06 -0.03%
  • sWIG80 11971.24 -0.04%
  • mWIG40 4269.43 -0.26%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 14:38

Dostosuj

Lato na stacjach paliw. Sprawdź, gdzie tankuje się najtaniej

Niebezpieczne furie za kierownicą. Przerażająca liczba ofiar Odtwórz: Niebezpieczne furie za kierownicą. Przerażająca liczba ofiar
Niebezpieczne furie za kierownicą. Przerażająca liczba ofiar "Źródło: TVN24 BiS"

Zbliżamy się do półmetka wakacji, a sytuacja dla kierowców wciąż wygląda korzystnie. Olej napędowy tanieje o symboliczny 1 grosz, ceny benzyny i autogazu pozostają na tym samym poziomie. Analitycy oceniają, że kolejny tydzień nie powinien przynieść większych zmian w cenach.

Za litr PB95 zapłacimy dziś średnio 4,35 zł, za litr oleju napędowego - 4,17 zł, a za litr LPG - 1,82 zł.

Gdzie najdrożej, gdzie najtaniej?

Najtańszy olej napędowy mają stacje w woj. śląskim: 4,11 zł/l, a najdroższy zachodniopomorskie: 4,25zł/l (-3 gr/l). Największe zmiany tego tygodnia to kujawsko-pomorskie (-4 gr/l).

Stacje w woj. śląskim mają też najtańszą benzynę: średnia 4,29zł/l, a najdroższą zachodniopomorskie: 4,42 zł/l (-3 gr/l).

Najtańszy autogaz to świętokrzyskie: 1,72 zł/l (-2 gr/l); a najdroższy tradycyjnie zachodniopomorskie: 1,96 zł/l (-1 gr/l).Jak informuje BM Reflex ceny paliw aktualnie pozostają na poziomie porównywalnym do cen sprzed roku. Większa różnica, rzędu 21 groszy na litrze, utrzymuje się w przypadku LPG, który jest droższy niż przed rokiem.

Prognozy cen

BM Reflex ocenia, że w przyszłym, ostatnim tygodniu lipca, średnie ceny benzyn i diesla na stacjach powinny pozostawać stabilne, ale na poszczególnych stacjach sytuacja może być zróżnicowana od obniżek po podwyżki.

Powodem ewentualnych podwyżek jest spadek marży detalicznej przy odnotowanych podwyżkach cen w hurcie. Nie powinny rosnąć natomiast ceny autogazu i w przypadku tego paliwa możliwy jest dalszy spadek średniego poziomu cen do 2 gr/l.

Również portal e-petrol.pl przewiduje dalszą stabilizację na rynku detalicznym paliw, z możliwością wystąpienia niewielkich podwyżek.

Rynek ropy

Zdaniem analityków, nie widać powodów do wyraźniejszego wzrostu cen ropy. Według BM Reflex, rynek zaczyna obawiać się fiaska porozumienia cięć produkcji. Wycofanie się z ustalonych limitów i systematyczny wzrost produkcji zapowiada Ekwador. W ramach OPEC Irak, Algieria, Gabon i Gwinea Równikowa w dalszym ciągu nie zdołały zmniejszyć produkcji. Z drugiej strony w USA zapasy ropy i benzyny co prawda zmalały, ale dalej są na wysokim poziomie.

Z kolei e-petrol.pl zauważa, że na rynku mówi się, iż w sierpniu amerykańska produkcja ze złóż łupkowych prawdopodobnie ósmy miesiąc z rzędu może wzrosnąć. Nie maleje też wydobycie w należącej do OPEC Libii, co wskazuje, że redukcja podaży nie będzie zadaniem łatwym

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane