• rozwiń

Temat: Ropa naftowa

Mocny złoty broni nas przed podwyżkami na stacjach

Droższe paliwo na stacjach przy autostradach. Dlaczego? Odtwórz: Droższe paliwo na stacjach przy autostradach. Dlaczego?
Droższe paliwo na stacjach przy autostradach. Dlaczego? "Źródło: tvn24bis.pl"

Ropa na globalnych rynkach wciąż jest droga, ale na razie nie przekłada się to na ceny na naszych stacjach.

Jak wskazują w najnowszym raporcie analitycy BM Reflex, ostatnie dni stycznia przyniosły nawet niewielkie spadki cen paliw na stacjach. Obniżki wyniosły średnio 1-2 grosze za litr.

W czwartek średnia cena benzyny bezołowiowej 95 wyniosła 4,69 zł/l (-2 gr/l), benzyna bezołowiowa 98 kosztowała 4,99 zł/l (-2 gr/l), olej napędowy – 4,59 zł/l (-2 gr/l), a autogaz – 2,10 zł/l (-1 gr/l).

Gdzie najtaniej

Jak czytamy w raporcie, w porównaniu do cen sprzed 12 miesięcy ceny benzyny i oleju napędowego są o 4 grosze za litr niższe, a LPG o 9 groszy za litr. Podobnie wyglądają zmiany w ujęciu średniomiesięcznym.

Średnia cena benzyny 95 za styczeń 2018 kształtuje się na poziomie 4,70 zł/l, wobec 4,74 zł/l w styczniu 2017. Średnia cena diesla za styczeń 2018 kształtuje się na poziomie 4,60 zł/l, wobec 4,64 zł/l w analogicznym okresie przed rokiem. Natomiast średnia cena LPG za styczeń br. kształtuje się na poziomie 2,10 zł/l, wobec 2,19 zł/l w styczniu 2017.

Regionalnie najmniej za benzynę bezołowiową 95 i olej napędowy płaciliśmy w tym tygodniu w województwie dolnośląskim odpowiednio 4,62 i 4,49 zł/l. Natomiast najdroższą benzynę mamy w województwach mazowieckim i warmińsko-mazurskim odpowiednio 4,74 i 4,73 zł/l, a diesel w warmińsko-mazurskim - 4,66 zł/l.

Ta sama zależność dotyczy cen autogazu, który najtańszy jest w dolnośląskim - 2,06 zł/l, a najdroższy w warmińsko-mazurskim - 2,14 zł/l.

Droższa ropa, tańszy dolar

Ta stabilizacja cen, to przede wszystkim efekt równoważenia się dwóch czynników. Z jednej strony nadal droga jest ropa naftowa, z drugiej mocno tanieje dolar. Zresztą te dwie kwestie są powiązane - słabość amerykańskiej waluty sprawia, że globalny apetyt na ropę jest większy i dodatkowo winduje jej ceny. Obecnie sięgają już one granicy 70 dol. za baryłkę.

Jeśli ropa będzie dalej drożeć, silny złoty może już nie uchronić nas przed podwyżkami cen. W dłuższej perspektywie ten scenariusz jest realny. Goldman Sachs spodziewa się wzrostu cen ropy w ciągu najbliższych sześciu miesięcy do poziomu 82,5 dolara za baryłkę.

Na razie większych zmian cen nie powinno jednak być. Z prognoz e-petrol wynika, że w nadchodzącym tygodniu benzyna Pb98 ma kosztować między 4,95-5,02 zł/l, a popularniejsza odmiana Pb95 4,65-4,74 zł/l. W przypadku cen oleju napędowego spodziewany poziom cen to 4,52-4,60 zł/l. Spadać może cena autogazu, dla której e-petrol oczekuje przedziału 2,05-2,11 zł/l.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane