• rozwiń

Temat: Ropa naftowa

Wzrost cen ropy. Mniej odwiertów w USA?

Wzrost cen ropy. Mniej odwiertów w USA?
Foto: shell.com/(CC BY-NC-ND 2.0) Foto: Ropa zdrożała do poziomu 51,21 dolary za baryłkę

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną w reakcji na spekulacje, że z powodu mniejszej ilości odwiertów produkcja ropy w USA spadnie, a tym samym zmniejszy się jej nadpodaż na rynkach - wskazują maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na marzec, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana po 51,87 USD, po zwyżce o 66 centów.

Brent w dostawach na kwiecień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie zwyżkuje o 64 centy do 59,92 USD za baryłkę. Apache Corp. zmniejsza o 70 proc. instalacje do pozyskiwania ropy z łupków, a Total SA, BP i Royal Dutch Shell ograniczają wydatki na wydobywanie ropy.

Dlaczego?

- Na rynkach ropy może być duży comeback, bo firmy naftowe masowo obniżają wydatki na wydobycie ropy - ocenia Phil Flynn, starszy analityk rynkowy w Price Futures Group w Chicago.

Zapasy ropy naftowej w USA wzrosły w ubiegłym tygodniu o 4,87 mln baryłek do 417,93 mln baryłek. To najwyższy poziom zapasów od sierpnia 1982 r., gdy rozpoczęto publikację danych na ten temat. Produkcja ropy w USA wynosi obecnie 9,23 mln baryłek dziennie, najwyżej od 1983 r.

Jakie ceny?

W czwartek ropa na NYMEX zdrożała o 2,37 USD do 51,21 USD za baryłkę. Brent w Londynie zdrożała o 2,39 USD do 57,05 USD/b. Różnica cen WTI i Brent wynosi obecnie 7,16 USD. Ropa w USA zdrożała w tym tygodniu o 2 centy.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane