• rozwiń

Nowe informacje z Arabii Saudyjskiej. Duże spadki cen ropy

"Mohammad ibn Salman zwraca się do amerykańskiej opinii publicznej" Odtwórz: "Mohammad ibn Salman zwraca się do amerykańskiej opinii publicznej"
"Mohammad ibn Salman zwraca się do amerykańskiej opinii publicznej" "Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS"

Ceny ropy mocno zniżkowały we wtorek po południu po informacjach, że Arabia Saudyjska może szybciej niż przewidywano przywrócić pełną produkcję surowca. Wydobycie ropy zostało zmniejszone o połowę po atakach na instalacje naftowe z użyciem dronów, do jakich doszło w sobotę.

Reuters poinformował, że poziom wydobycia sprzed ataku zostanie w pełni przywrócony w ciągu najbliższych 2-3 tygodni. Wcześniej oceniano, że może to potrwać miesiące.

Reuters pisze, że informacje w tej sprawie uzyskano od "jednego z najlepszych saudyjskich źródeł, posiadających wiedzę o postępach związanych z naprawą szkód".

Dodano także, że Arabia Saudyjska jest bliska przywrócenia 70 proc. utraconej produkcji.

Po tych informacjach cena ropy typu Brent spadła o ponad cztery dolary (ok. 6 proc.), osiągając poziom poniżej 65 dolarów za baryłkę. Zniżkowała także cena ropy typu WTI - spadek poniżej 59 dolarów za baryłkę, podczas gdy rano były to jeszcze ponad 62 dolary.

Ropa Brent:

Atak

Ceny ropy naftowej mocno podskoczyły w poniedziałek w rezultacie ataku na instalacje naftowe w Arabii Saudyjskiej, o który władze amerykańskie oskarżają Iran. Za ich sprawą dzienna produkcja ropy naftowej w Arabii Saudyjskiej spadła o 5,7 miliona baryłek, czyli więcej niż o połowę. Oznaczało to 5-procentowy spadek światowej dziennej produkcji tego surowca.

Obecne zakłócenia zalicza się do jednych z największych w historii, silniejszych nawet niż te, gdy utracono ropę z Kuwejtu i Iraku w sierpniu 1990 r., kiedy kraj kierowany przez Saddama Husajna dokonał napaści na Kuwejt.

W sobotę o atak na saudyjskie rafinerie oskarżył Iran szef amerykańskiej dyplomacji Mike Pompeo.

W niedzielę na Twitterze prezydent Donald Trump zagroził uderzeniem odwetowym, jednak nie sprecyzował, kogo USA uważają za sprawcę ataku.

ATAK NA SAUDYJSKIE RAFINERIE - RAPORT >>>


Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane