• rozwiń

Drogie paliwo na święta. Sprawdź, gdzie jest taniej

Drogie paliwo na święta. Sprawdź, gdzie jest taniej
Foto: shutterstock.com Foto: Najmniej podrożał autogaz, a najwięcej olej napędowy

Już po raz kolejny od wielu tygodniu odnotowaliśmy podwyżki cen wszystkich rodzajów paliw na krajowych stacjach, które wyniosły od 1 do 4 groszy na litrze - poinformowało BM Reflex. Najmniej podrożał autogaz, a najwięcej olej napędowy. Najniższe ceny znajdziemy w województwie dolnośląskim.

Dla wielu osób najbliższe dni to okres wzmożonych wyjazdów. Niestety, na stacjach paliw będziemy musieli głębiej sięgnąć do portfela. Za benzynę i olej napędowy musimy zapłacić około 18-21 groszy więcej niż przed rokiem. Ceny gazu są natomiast tylko nieznacznie wyższe - o 2 grosze na litrze.

Ceny paliw

W tym tygodniu za litr "95" musimy zapłacić średnio 4,58 zł (+3 gr/l). Litr "98" kosztuje średnio 4,88 zł (+3 gr/l), a oleju napędowego 4,44 zł (+4 gr/l). Litr autogazu to koszt 1,99 zł (+1 gr/l).

Najniższe ceny benzyny bezołowiowej 95 i oleju napędowego znajdziemy w województwie dolnośląskim i tu za litr bezołowiowej 95 i diesla płacimy odpowiednio po 4,47 zł i 4,35 zł.

Najdroższe paliwa mamy w województwie opolskim i warmińsko mazurskim, tu litr Pb 95 kosztuje średnio 4,65-4,69 zł, a diesla 4,49-4,52 zł.

Najmniej za litr autogazu płacimy w województwie dolnośląskim i kujawsko-pomorskim po 1,95 zł, podczas gdy w województwie opolskim litr autogazu kosztuje najwięcej, bo średnio 2,08 zł.

Posiedzenie OPEC

Jak wskazują analitycy BM Reflex, w centrum zainteresowania rynku techniczne spotkanie OPEC zaplanowane na 28- 29 października. Swoje uczestnictwo poza krajami OPEC  potwierdziła Rosja i  Kazachstan. Zaproszenie natomiast zostało również skierowane do takich producentów ropy jak Norwegia, Meksyk, Kanada.

W pewnym sensie OPEC deklarując cięcie produkcji w granicach 0,25-0,75 mln bbl/d znalazł się pod ścianą, gdyż ostateczny brak porozumienia mógłby spowodować dość gwałtowną i szybką korektę spadkową na rynku. Wyraźnie natomiast widać, że pro wzrostowy sentyment na rynku osłabł. Jeśli OPEC zdoła utwierdzić rynek w przekonaniu o nieuchronnej decyzji zmniejszenia produkcji, wówczas ceny ropy mogą bardzo szybko powrócić w rejon 54-55 USD/bbl.

Jeśli w weekend nie padną żadne konkrety, wzrośnie prawdopodobieństwo fiaska planu OPEC i przyszły tydzień rozpoczniemy spadkami cen.

 

Zobacz: tankowanie papieskiego golfa w Balicach:

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane