• rozwiń
  • WIG20 2286.46 -0.60%
  • WIG30 2629.28 -0.57%
  • WIG 59092.01 -0.48%
  • sWIG80 11610.11 +0.08%
  • mWIG40 4032.87 -0.30%

Ostatnia aktualizacja: 2019-06-14 17:15

Dostosuj

Droga, ale czysta. Czy Polska potrzebuje energii z atomu?

Rozmowa o bezpieczeństwie energetycznym Odtwórz: Rozmowa o bezpieczeństwie energetycznym
Foto: Shutterstock | Video: TVN24 BiS Foto: Czy Polska powinna postawić ma energię jądrową? | Video: Rozmowa o bezpieczeństwie energetycznym

Katastrofa w Czarnobylu sprawiła, że polski sen o atomie został przerwany. Budowę elektrowni w Żarnowcu, mimo zaawansowanych prac, wstrzymano. Jednak dziś trwają poszukiwania nowej lokalizacji i sposobu finansowania tej inwestycji. Ale czy to dobry pomysł? O bezpieczeństwie energetycznym oraz o kosztach energii jądrowej rozmawiali na antenie TVN24 BiS Dariusz Szwed z Zielonego Instytutu i Wojciech Jakóbik z BiznesAlert.

W 30. rocznicę katastrofy w Czarnobylu zastanawiamy się nad sensem budowy elektrowni jądrowej w Polsce.

Zdaniem Dariusza Szweda głównym zagrożeniem, które stwarza energetyka jądrowa jest to ekonomiczne. - Energetyka jądrowa zagraża stabilności finansów publicznych. Jeden blok elektrowni jądrowej to jest koszt rzędu co najmniej 50 mld zł - argumentował.

Każda energetyka kosztuje

Jakóbik ripostował, że Polacy tak czy inaczej wydają pieniądze na energetykę. - Inwestują w bloki węglowe, które są wysokoemisyjne, a energetyka jądrowa nie emituje dwutlenku węgla do atmosfery, więc jest ekologicznym rozwiązaniem dla polskiej gospodarki - wyjaśniał.

Według niego warto zainwestować w atom. - Każda energetyka kosztuje, subsydia dla OZE również będą coś kosztowały. Dlatego mówienie o tym, że coś jest drogie jest omijaniem problemu - podkreślił.

Jego zdaniem problem leży gdzie indziej. - Ten rząd powiedział jasno, że stawia na węgiel, ale to jest sprzeczne z polityką klimatyczną i z wymogami transformacji energetycznej. Może jakąś drogą pośrednią byłaby energetyka jądrowa, która oczywiście będzie drogo kosztować, ale każda inwestycja w bezpieczeństwo energetyczne kosztuje - dodał.

Co z bezpieczeństwem?

Dariusz Szwed zaznaczał, że nie ma bezpiecznej elektrowni jądrowej. - Pokazała to Fukushima, ta katastrofa wydarzyła się w najbardziej rozwiniętym technologicznie kraju - tłumaczył.

Jakóbik ripostował, że Japonia to kraj położony na wyspach, znajdujących się w strefie dużej aktywności tektonicznej. Powodem katastrofy była fala tsunami, która zalała reaktory i spowodowała wybuch. Przed Polską w jego opinii stoją inne zagrożenia. - Nowoczesne technologie, o których Polacy rozmawiają z różnymi zagranicznymi firmami mają zagwarantować, że nawet upadek samolotu na elektrownię jądrową nie zagrozi jej funkcjonowaniu - powiedział redaktor naczelny BiznesAlert.

Jak dodał, w Europie, poza Czarnobylem, nie doszło do poważnej awarii elektrowni jądrowej, która skończyłaby się utratą życia. - Są też zabezpieczenia chroniące elektrownię przed terrorystami - mówił.

Zastąpić węgiel

Członek Zielonego Instytutu podkreślił, że węgiel trzeba zastąpić najtańszymi dostępnymi technologiami odnawialnymi. - Można je rozwijać lokalnie, w sposób rozproszony w każdym mieście, a nie tylko w miastach, gdzie powstaje duża scentralizowana energetyka węglowa czy atomowa - wyjaśniał.

Jakóbik stwierdził, że odnawialne źródła energii powinny powstawać, tam gdzie jest to opłacalne i gdzie może to pomóc np. społecznościom lokalnym. - To jest świetny sposób na rozwijanie spółdzielczości energetycznej w miejscach oddalonych od dużych ośrodków miejskich - powiedział.

Dodał, że Polska musi wybrać taki miks, który zapewni energię potrzebną dla rozwoju gospodarki. - Chodzi o to, żeby ta energia była w miarę czysta, a najczystszymi źródłami jest OZE lub atom. Warto też pamiętać o stabilności. Musimy mieć bazę elektrowni, które dają energię i one muszą być dostępne bez względu na to, czy pada deszcz, wieje wiatr czy świeci słońce. Elektrownia jądrowa jest takim źródłem, a OZE nie. Dopóki nie będziemy mieli magazynów energii OZE, nie dają gwarancji, że dostaniemy tyle energii, ile potrzebujemy, kiedy będziemy tego chcieli - powiedział Jakóbik.

Jednak Dariusza Szwed przypomniał, że "Europa odchodzi już od tego rodzaju energetyki", głównie ze względu na ogromne koszty, które generuje jej budowa, a nawet późniejsza produkcja energii.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Yaspi
Najlepszą formą "czystej energii" jest fotovoltaika. Zwłaszcza jako "mikroelektrownie" rozproszone. Elektrownie jądrowe mają dużo zalet, jednak również dużo wad.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
trol lezbus
Energia z atomu jest energia czysta. Najlepszym dowodem na to jest Czarnobyl.
 • 0
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
axtercnaa
energia z węgla jest czysta a 70 000 osób rocznie umierających z tego powodu to dlatego że częste mycie skraca życie ?
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane