• rozwiń
  • WIG20 2064.12 -0.69%
  • WIG30 2365.71 -0.84%
  • WIG 55227.60 -0.73%
  • sWIG80 11570.82 -0.55%
  • mWIG40 3756.24 -0.97%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: Ropa naftowa

Diesel i autogaz drożeją. Benzyna wciąż tanieje, ale wkrótce to może się zmienić

Diesel i autogaz drożeją. Benzyna wciąż tanieje, ale wkrótce to może się zmienić
Foto: Fakty Online Foto: W ostatnim tygodniu obserwowaliśmy spadki cen paliw na stacjach

Sytuacja na stacjach paliw jest niemal identyczna jak przed miesiącem. Zarówno wówczas jak i teraz spadały ceny benzyn na stacjach, a olej napędowy drożał.

Czwartkowy średni poziom cen paliw na stacjach: benzyna bezołowiowa 95 - 4,47 zł (-3 gr/l), benzyna bezołowiowa 98 - 4,79 zł (-2 gr/l), olej napędowy - 4,32 zł (+4 gr/l), LPG - 1,86 zł (+3 gr/l).

Gdzie najtaniej?

W tym tygodniu, po największej w skali całego kraju obniżce cen benzyny bezołowiowej 95 najtaniej zatankujemy w województwie pomorskim. Za litr bezołowiowej 95 płacimy tu średnio 4,46 zł, natomiast za litr Superplus 98 - średnio 4,66 zł.

Tanio jest również w województwie dolnośląskim, gdzie za litr "95" płacimy 4,37 zł, zaś "98" 4,71 zł.

Olej napędowy najtańszy jest w województwie dolnośląskim i łódzkim, w obu przypadkach płacimy po 4,28 zł/l.

Ceny autogazu najniższe są natomiast w województwie świętokrzyskim, gdzie wynoszą 1,80 zł/l.

Minimum za nami?

Na rynku hurtowym odnotowaliśmy w tym tygodniu podwyżki zarówno benzyn jak i olejów.

Utrzymanie tych cen na obecnym, wyższym poziomie lub dalsze wzrosty w hurcie będą wpływały na wzrost ryzyka podwyżek cen paliw na stacjach, nie tylko oleju napędowego, ale także benzyny, która jeszcze w tym tygodniu taniała.

Należy zwrócić uwagę na podwyżki cen autogazu, które utrzymują się od dwóch tygodni. Może się okazać, że tegoroczne minimum mamy za sobą - informuje BM Reflex.

Jakie prognozy?

Ceny ropy Brent w mijającym tygodniu wzrosły blisko o 6 dolarów za baryłkę osiągając w piątek rano poziom 54 dol./bbl. Obecna korekta wzrostowa może być kontynuowana w najbliższych tygodniach do poziomu 57-60 dol./bbl. - czytamy w komunikacie BM Reflex.

Obecnie wsparciem dla rynku jest niski poziom liczby wiertni ropy naftowej w USA, wyhamowanie tempa wzrostu produkcji ropy naftowej w krajach poza OPEC, ryzyko geopolityczne związane z interwencją Rosji w Syrii oraz spekulacje o tym, że na zaplanowanym na koniec października spotkaniu między Rosją a Arabią Saudyjską mogą paść deklaracje odnośnie zmniejszenia produkcji.

Do współpracy między największymi producentami ropy naftowej na świecie i rozwiązania problemu nadwyżki podaży ropy naftowej wzywał w ubiegłym tygodniu sekretarz generalny OPEC. Poza tym pojawiły się obawy, że wraz z końcem października sankcje na Iran mogą nie zostać zniesione, a na ropę z tego kraju trzeba będzie jeszcze trochę poczekać.

Amerykańska Agencja Informacji Energetycznej w swoim najnowszym raporcie poinformowała, że produkcja ropy w USA spadła we wrześniu 120 tys. bbl/d w skali miesiąca. Dodatkowo EIA spodziewa się, że spadek produkcji ropy w USA będzie kontynuowany do połowy przyszłego roku. W 2015 roku średni poziom produkcji ropy w USA ma ukształtować się na poziomie 9,2 mln bbl/d. W 2016 roku spadnie do 8,9 mln bbl/d - czytamy w komunikacie.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane