• rozwiń
  • WIG20 2233.87 +0.35%
  • WIG30 2531.47 +0.32%
  • WIG 58751.67 +0.22%
  • sWIG80 11571.42 -0.14%
  • mWIG40 3746.86 -0.06%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Paliwo tańsze na razie nie będzie. "Wszytko przez niskie marże"

Co nas czeka na stacjach benzynowych? Odtwórz: Co nas czeka na stacjach benzynowych?
Foto: shutterstock.com | Video: TVN24 Biznes i Świat Foto: Średni poziom zmian cen paliw w ostatnim tygodniu był symboliczny | Video: Co nas czeka na stacjach benzynowych?

Mijający tydzień na rynku paliwowym przyniósł obniżki cen oleju napędowego, a także LPG. Analitycy BM Reflex i E-petrol zwracają jednak uwagę, że z powodu niskich marż detalicznych właściciele stacji mogą wkrótce podnieść ceny benzyny.

Eksperci z BM Reflex podkreślają, że w ostatnim tygodniu z powodu wysokiej zmienności na rynku ropy naftowej i paliw gotowych oraz umocnienia złotego wobec dolara byliśmy świadkami dużej dynamiki zmian hurtowych cen benzyn. - Spadek z ostatniego tygodnia przewyższył skalę wcześniejszych podwyżek. Ceny oleju napędowego są na poziomie z piątku ubiegłego tygodnia - podkreślili.

Bez stabilizacji

Jak dodali sytuacja na krajowym rynku paliw nie ustabilizuje się w najbliższym czasie, podobnie jak rynek ropy naftowej.

Analitycy dodają, że pod koniec tygodnia benzyna bezołowiowa 95 kosztowała 4,01 zł/l (-1 gr/l), benzyna bezołowiowa 98 - 4,34 zł/l (-1 gr/l), olej napędowy – 3,73 zł/l (-2 gr/l), a autogaz – 1,80 zł/l (-2 gr/l).

"Średni poziom zmian cen paliw w ostatnim tygodniu był symboliczny. Na części stacji odnotowaliśmy niewielkie podwyżki cen benzyn na początku tygodnia. Utrzymały się one krótko i na koniec tygodnia ponownie notujemy niższe ceny. W przypadku oleju napędowego na stacjach jeszcze przeważały obniżki, ale też nie dotyczyły one wszystkich stacji" - wyjaśniono.

Wahania cen w hurcie

BM Reflex zwraca uwagę, że przełom stycznia i lutego przyniósł wyraźny spadek marż detalicznych. Zdaniem analityków, może to się jednak w niedalekiej przyszłości przełożyć na wyższe ceny paliw na stacjach, tym bardziej, że hurtowe ceny paliw będą prawdopodobnie podlegały naprzemiennie wahaniom w górę i w dół.

Analitycy oceniają, że ceny paliw powinny się stabilizować wokół obecnych średnich cen, choć nie wykluczają ich wahań. Dodają, że przyszły tydzień może przynieść próby podniesienia cen oleju napędowego. Wyhamowywać powinny też dalsze obniżki cen LPG.

Eksperci e-petrol dodają, że dobre nastroje kierowców mogą popsuć doniesienia o planowanym nowym podatku, którym objęta ma być też sprzedaż paliw. W konsekwencji spowoduje to podniesienie cen paliw na stacjach. "Przy utrzymujących się na stacjach niskich marżach nie pozostawi operatorom rynku detalicznego innego wyjścia i będą oni zmuszeni podnieść ceny" - zaznaczono.

Według e-petrol w przyszłym tygodniu cena 95. będzie się wahać między 3,98-4,09 zł/l, 98. 4,29-4,39 zł/l, oleju napędowego 3,68-3,79 zł/l, a LPG 1,76-1,83 zł/l.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane