• rozwiń
  • WIG20 2189.78 -0.08%
  • WIG30 2490.47 -0.05%
  • WIG 58128.58 +0.13%
  • sWIG80 11646.60 +0.22%
  • mWIG40 3827.30 +0.09%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 09:21

Dostosuj

Temat: Energetyka

"Kamień milowy na drodze do zbudowania Baltic Pipe". Jest pierwszy kontrakt

Piotr Naimski o pierwszej umowie inwestorskiej w ramach Baltic Pipe Odtwórz: Piotr Naimski o pierwszej umowie inwestorskiej w ramach Baltic Pipe
Piotr Naimski o pierwszej umowie inwestorskiej w ramach Baltic Pipe "Źródło: tvn24"

Gaz-System podpisał kontrakt na dostawę i serwis kompletu agregatów sprężarkowych do trzech tłoczni gazu wchodzących w skład programu Baltic Pipe. Wartość kontraktu wynosi ponad 550 milionów złotych.

Umowa z amerykańską spółką Solar Turbines jest pierwszą umową inwestorską w ramach projektu Baltic Pipe. - Wchodzimy w okres zakupowy tego przedsięwzięcia. To pierwsza umowa, wkrótce będą kolejne - zapowiedział prezes Gaz-System Tomasz Stępień podczas podpisania umowy.

Dostawa obejmuje łącznie 10 agregatów sprężarkowych o mocy od 5 do 10 megawatów (MW), które trafią do Tłoczni Gazu Goleniów (trzy sztuki), do Tłoczni Gazu Gustorzyn (trzy) i do Tłoczni Gazu Odolanów (cztery). Dostawa będzie zrealizowana w okresie od 18 do 20 miesięcy od dnia podpisania umowy.

"Kamień milowy"

Pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski potwierdził, że projekt Baltic Pipe jest realizowany zgodnie z harmonogramem.

- Podpisana dzisiaj umowa z amerykańską firmą na dostawę sprężarek dla trzech polskich tłoczni w programie Baltic Pipe jest jednym z elementów realizowanej przez polski rząd strategii dywersyfikacji źródeł pozyskiwania gazu - powiedział Naimski. Jak zaznaczył, ten kontrakt to "kamień milowy na drodze do zbudowania Baltic Pipe".

Podkreślił, że inwestycja jest realizowana zgodnie z harmonogramem. - Jej zakończenie w październiku 2022 roku nie jest w żadnym wypadku zagrożone i będzie ten termin dotrzymany - mówił. - Podpisany dziś kontrakt pomiędzy Gaz-Systemem i Solar Turbines to jest kontrakt, który jest istotny dla całego projektu - powiedział Naimski.

- Te urządzenia będą funkcjonowały bezpiecznie przez wiele lat. Wielkość kontraktu jest też istotna - wynosi ponad pół miliarda złotych. To dużo. To jest jeden z największych kontraktów, który został do tej pory podpisany w sektorze gazowym, budujący infrastrukturę w Polsce - dodał pełnomocnik rządu.

Bezpieczeństwo energetyczne Polski

Ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher podkreśliła, że USA chcą zagwarantować bezpieczeństwo energetyczne Polsce. - Jesteśmy zjednoczeni jednym wspólnym celem - chcemy zabezpieczyć, zagwarantować bezpieczeństwo energetyczne Polsce - mówiła.

Dodała, że Stany Zjednoczone i Polska są zaangażowane, aby realizować strategiczne cele, które doprowadzą do "wspólnego sukcesu i bezpieczeństwa". Podkreśliła, że to szczególnie istotne w sektorze gazu ziemnego.

- Jestem przekonana, że dzisiejsze partnerstwo zarówno odpłaci się strategicznie, jaki i ekonomicznie w ciągu następnych kilku lat - powiedziała ambasador USA w Polsce.

Baltic Pipe

Baltic Pipe to strategiczny projekt infrastrukturalny, mający na celu utworzenie nowego korytarza dostaw gazu na europejskim rynku. Umożliwi on przesyłanie gazu bezpośrednio ze złóż zlokalizowanych w Norwegii na rynki w Danii i w Polsce, a także do odbiorców w sąsiednich krajach. Zdolność przesyłowa ma być na poziomie 10 miliardów metrów sześciennych rocznie.

Na Baltic Pipe składa się w sumie pięć głównych komponentów: gazociąg na dnie Morza Północnego łączący systemy przesyłowe Norwegii i Danii, rozbudowa duńskiego systemu przesyłowego, tłocznia gazu na duńskiej wyspie Zelandia, gazociąg na dnie Morza Bałtyckiego między Danią a Polską oraz rozbudowa polskiego systemu przesyłowego.

W styczniu 2019 roku Komisja Europejska przyznała programowi Baltic Pipe dofinansowanie w ramach instrumentu "Łącząc Europę" na prace budowlane w maksymalnej wysokości blisko 215 milionów euro.
Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane