• rozwiń

Australijski gigant tnie wydobycie gazu z łupków. Przez tanią ropę

Australijski gigant tnie wydobycie gazu z łupków. Przez tanią ropę
Foto: sxc.hu Foto: Proces wydobycia ropy naftowej

Australijski gigant wydobywczy BHP poinformował o redukcji wydobycia gazu łupkowego o 40 proc.. To nie jedyna spółka z branży, która zapowiedziała cięcia. Przyczyną są spadające ceny ropy naftowej na światowych rynkach, zmniejszające opłacalność kosztownego wydobycia z łupków.

- Szybko odpowiadamy na spadek cen. Przed końcem obecnego roku podatkowego (kończy się we wrześniu) ograniczymy wydobycie o około 40 proc. - powiedział Andrew Mackenzie, prezes BHP.  - BHP nadal będzie monitorował sytuację - dodał

Mackenzie. Taka wypowiedź sugeruje, że możliwe są kolejne korekty w przyjętym programie.

Będą masowe zwolnienia pracowników?

Cięcia wcześniej zapowiedział inny gigant, firma Baker Hughes. Mówi się o 7000 zatrudnionych, którzy mogą zostać zwolnieni w wyniku ograniczeń wydobycia. Baker Hughes potwierdza, że spodziewa się znaczącego spadku liczby platform wiertniczych w USA. Jak dodatkowo informuje Bloomberg, spółka Halliburton, która zgodziła się na połączenie z Baker Hughes w listopadzie ubiegłego roku, poinformowała, że również spodziewa się cięć.

Już w ostatni czwartek, w odpowiedzi na spadek cen ropy naftowej, inna spółka z branży, Schlumberger, zapowiedziała zwolnienie 9 tys. osób.

Spadki cen ropy to efekt zbyt dużej ilości surowca na rynkach światowych.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Eordd
Polska płaci Rosji ok. 400$ za 1000m3 gazu. Wydobycie takiej ilości gazu z łupków to koszt 30-35$. Dlatego mimo zawirowań na rynku en. powinniśmy dalej starać się o komercyjne wydobycie tego surowca w Polsce.
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
SEBBAX
Arabia Saudyjska to jednak ma mądrego króla... oni nie ograniczają wydobycia i w efekcie zostaną wygranymi , bo inni się wykruszą (jak widać w powyższym artykule), więc podaż i tak spadnie, więc cena ropy pójdzie w górę... oznacza to, że wygrają tę batalię najsilniejsi i najwieksi...
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane