• rozwiń
  • WIG20 2226.15 -0.42%
  • WIG30 2523.50 -0.33%
  • WIG 58622.10 -0.33%
  • sWIG80 11587.49 +0.13%
  • mWIG40 3749.04 -0.26%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Arabia Saudyjska ostrzega USA. Ropa odrabia spadki

Arabia Saudyjska ostrzega USA. Ropa odrabia spadki
Foto: Shutterstock Foto: Arabia Saudyjska grozi USA. Ropa odrabia spadki

Tarcia na linii Rijad - Waszyngton sprzyjają wzrostom cen ropy naftowej, po 4-procentowych spadkach w poprzednim tygodniu.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na listopad na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 71,9 USD za baryłkę, po zwyżce o 0,8 proc.

Brent w dostawach na grudzień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 81,2 USD za baryłkę, po wzroście o 1 proc.

Ostry konflikt

Arabia Saudyjska zagroziła w weekend, choć nie wprost, że może zastosować gospodarcze środki odwetowe, jeżeli USA zastosują wobec niej ewentualne sankcje. Rynek odczytał komunikat Rijadu jako zawoalowaną sugestię gotowości do wykorzystania, w ramach retorsji, polityki wydobycia lub dystrybucji ropy.

W przypadku "podjęcia (wobec Rijadu - red.) jakichkolwiek działań, odpowiemy mocniejszymi działaniami" - poinformowało tamtejsze MSZ.

Saudyjska gospodarka "odgrywa ważną i wpływową rolę w gospodarce światowej" - dodano.

Królestwo odpowiedziało na weekendową wypowiedź prezydenta USA Donalda Trumpa, który zagroził "surową karą", jeżeli za zniknięcie saudyjskiego dziennikarza, krytyka reżimu, odpowiadać będą władze w Rijadzie.

Tajemnicze zniknięcie

2 października publikujący m.in. w "Washington Post" Jamal Chaszodżdżi wszedł do konsulatu Arabii Saudyjskiej w Stambule, by załatwić formalności związane ze ślubem, po czym ślad po nim zaginął.

Turcja podejrzewa, że krytyczny wobec rządów księcia Muhammada dziennikarz został zamordowany w konsulacie, a jego ciało zostało stamtąd wywiezione. Rijad zaprzecza oskarżeniom.

W ubiegłym tygodniu ceny ropy zanotowały największe spadki od maja br. Baryłka Brent staniała o 4 proc., a WTI o 4,4 proc.

Od ustanowienia 4-letnich maksimów na początku października, główne wskaźniki straciły już ponad 5 proc.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane