• rozwiń

Obniżki na stacjach już są widoczne. A mogą jeszcze nabrać tempa

Obniżki na stacjach już są widoczne. A mogą jeszcze nabrać tempa
Foto: Shutterstock Foto: Analitycy: tanieje ropa, w ślad za nią powinny iść ceny paliw

Tanieje ropa na światowych giełdach, w ślad za nią powinny podążać ceny na stacjach benzynowych w Polsce - zauważają w piątek analitycy rynku paliw. Według ekspertów e-petrol obniżki na stacjach już są widoczne, a mogą jeszcze nabrać tempa.

- Notowania ropy Brent pod koniec mijającego tygodnia spadły do najniższych w tym roku poziomów. Na przecenę na rynku naftowym szybko reagują nasze rafinerie – w ich hurtowych cennikach paliwa też są najtańsze od początku roku - podają specjaliści e-petrol.

Tania ropa i paliwo

Wskazują, że początek marca na hurtowym rynku paliw przynosi systematyczny spadek cen benzyny i oleju napędowego. Po raz ostatni tak niskie ceny na hurtowym rynku paliw pojawiły się na początku grudnia 2016 roku - zaznaczają.

Analitycy notują też drugi tydzień spadku cen paliw na stacjach benzynowych. Według nich zarówno 95-oktanowa benzyna, jak i olej napędowy potaniały o 4 grosze, litr popularnej 95-tki kosztuje w tym tygodniu średnio 4,73 zł, diesel średnio 4,59 zł za litr, a autogaz potaniał o 2 grosze i kosztuje średnio w Polsce 2,22 zł za l.

- W nadchodzącym tygodniu możemy liczyć na dalsze obniżki kosztów tankowania. Prognozowane przedziały cenowe na połowę marca wyglądają następująco: 4,62-4,73 zł za l dla benzyny 95-oktanowej, dla diesla 4,54-4,64 zł za l oraz 2,16-2,24 zł za l dla autogazu - piszą.

Aktualny spadek ceny paliw w kraju to bezpośredni efekt taniejącej ropy naftowej po blisko dwóch miesiącach konsolidacji - zauważają analitycy BM Reflex. - W skali tygodnia ropa potaniała ponad 4 dolary za baryłkę i jest to największy tygodniowy spadek cen od końca października ubiegłego roku - podkreślają.

Tłumaczą, że obniżki cen ropy to efekt rosnącej jej produkcji z amerykańskich łupków, kolejnych historycznych rekordów wysokości poziomu zapasów ropy w USA i obaw co do dalszego kierunku polityki OPEC.

Zobacz. Najnowsze dzieła motoryzacji w Genewie (07.03.2017)

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane