• rozwiń

Takich cen ropy nie było od dawna. Eksperci kreślą czarny scenariusz

Ważna decyzja Trumpa. Możemy płacić więcej za paliwo Odtwórz: Ważna decyzja Trumpa. Możemy płacić więcej za paliwo
Ważna decyzja Trumpa. Możemy płacić więcej za paliwo "Źródło: TVN24 BiS"

Załamanie produkcji ropy w Wenezueli oraz potencjalne zakłócenia dostaw surowca z Iranu mogą podnieść cenę ropy Brent nawet do 100 dolarów za baryłkę w 2019 roku - uważają analitycy Bank of America.

Analitycy prognozują, że cena ropy Brent sięgnie w drugim kwartale przyszłego roku 90 dolarów za baryłkę. Ostrzegli jednak, że istnieje ryzyko, które spowoduje wzrost ceny do 100 dolarów, czyli poziomu niewidzianego od 2014 roku. Wszystko przez sytuację w Iranie.

Oczekują również, że amerykańska ropa WTI będzie kosztowała w 2019 roku 6 dolarów mniej za baryłkę niż Brent.

Decyzja prezydenta USA Donalda Trumpa o wycofaniu się z porozumienia nuklearnego z Iranem już podniosła ceny ropy Brent do ponad 77 dolarów za baryłkę. Ceny wzrosły o ponad 8 proc. w ciągu ostatniego miesiąca i 15 proc. od początku roku.


Obawy

Inwestorzy obawiają się, że ponowne nałożenie sankcji na Iran, głównego producenta ropy mogą doprowadzić do poważnych zakłóceń w dostawach. Trump zapowiedział we we wtorek "potężne sankcje" wobec Teheranu, które natychmiast wchodzą w życie.

Po wcześniejszym złagodzeniu sankcji w ramach umowy nuklearnej Iran zwiększył produkcję do około 3,8 mln baryłek dziennie. To około 1 miliona baryłek dziennie więcej niż na początku 2016 roku.

Kolejnym czynnikiem, który pomaga zmniejszyć podaż jest porozumienie w sprawie zmniejszenia produkcji pomiędzy OPEC i innymi głównymi producentami, w tym Rosją. Umowa wygasa z końcem 2018 roku, ale analitycy Bank of America twierdzą, że kartel i Rosja będą prawdopodobnie nadal współpracować, aby zapobiec spadkowi cen.

Eksperci podkreślają jednocześnie, że globalna gospodarka rozwija się w zdrowym tempie i wspiera wyższy popyt na ropę naftową. Dodatkowo popyt pomaga zmniejszyć nadmiar ropy, który nęka rynki.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane