• rozwiń

Amerykański kolos dotarł do Świnoujścia. Premier: historyczny dzień

Pierwsza dostawa amerykańskiego gazu. Statek wpłynął do Świnoujścia Odtwórz: Pierwsza dostawa amerykańskiego gazu. Statek wpłynął do Świnoujścia
Pierwsza dostawa amerykańskiego gazu. Statek wpłynął do Świnoujścia

Pierwszy statek z dostawą amerykańskiego gazu LNG dotarł do gazoportu w Świnoujściu. Kolosa przywitała premier Beata Szydło. - Dzisiaj Polska może mówić, że jest państwem bezpiecznym i suwerennym, również dlatego, że mamy tak wspaniałe inwestycje - przekonywała.

Swój rejs z Ameryki kolos, mierzący 289 metrów długości i 46 metrów szerokości, rozpoczął 22 maja.

Po ujawnieniu pod koniec kwietnia 2017 r. informacji Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa o zawarciu przez tę spółkę krótkoterminowego kontraktu z amerykańskim liderem LNG - firmą Cheniere Energy - w wypowiedziach polityków i ekspertów rynku pojawiły się komentarze o "historycznym" czy "przełomowym" znaczeniu tej umowy nie tylko dla samej spółki, ale i Polski.

"Bezpieczeństwo i rozwój"

Podobnie o czwartkowej dostawie wypowiadała się premier Beata Szydło, która powitała statek.

Zdaniem szefowej polskiego rządu czwartek był "historycznym dniem", natomiast gazoport w Świnoujściu jest gwarancją bezpieczeństwa energetycznego Polski.

- Ten dzień jest takim symbolicznym dniem, który pokazuje, że Polska rzeczywiście realizuje idee bezpiecznego kraju - dodała.

Dlatego, w ocenie Szydło, łączy on dwa rządowe priorytety, jak bezpieczeństwo i rozwój. - Dzisiaj Polska może mówić, że jest państwem bezpiecznym i suwerennym, również dlatego, że mamy tak wspaniałe inwestycje - przekonywała.

- Droga, którą wybrał polski rząd, jest nie tylko drogą w dobrym kierunku - przede wszystkim jesteśmy skuteczni - dodała.

Szydło pogratulowała wszystkim, "którzy przyczynili się do tego, aby dzisiaj można było ten dzień świętować". Z kolei partnerów z USA zachęcała do "dalszej i bardziej efektywnej współpracy".

Szefowa rządu przypominała, że to premier Jarosław Kaczyński podjął decyzję, żeby przeznaczyć środki budżetowe na tę inwestycję, mimo że "byli tacy, którzy wątpili w jej konieczność".

- To świętej pamięci prezydent Lech Kaczyński i pan premier Jarosław Kaczyński są tymi, których rolę powinniśmy podkreślać i dziękować im za to, że dzisiaj Polska może mówić, iż jest państwem bezpiecznym i suwerennym. Również dlatego, że mamy tak wspaniałą inwestycję, jaką jest gazoport - mówiła Szydło.

Kolejne dostawy

Premier Szydło oceniła, że takie dostawy powinny stać się rutyną. - Myślę, że to jest już przesądzone - dodała.

Na temat kolejnych transz gazu wypowiadał się wiceprezes PGNiG ds. handlowych Maciej Woźniak. Mówił wcześniej dziennikarzom, że to nie ostatnia dostawa LNG z USA. Przypomniał, że do terminala wkrótce dotrze kolejny transport z innej transakcji. PGNiG nie ujawnia sprzedawcy. Oprócz tego - jak mówił Woźniak - "do października jeszcze jakiś spot się przydarzy". Wiceprezes PGNiG powtórzył, że nie widzi zagrożeń dla dostaw w ramach kontraktu katarskiego z powodu sytuacji międzynarodowej wokół Kataru.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane