• rozwiń
  • WIG20 2255.46 -0.74%
  • WIG30 2551.68 -0.72%
  • WIG 59191.71 -0.51%
  • sWIG80 11545.41 +0.30%
  • mWIG40 3759.27 +0.04%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-08 17:15

Dostosuj

Amerykańska ofensywa ws. Nord Stream 2. Przekonują Duńczyków

Duda w Monachium: Nord Stream 2 nie ma ekonomicznego sensu 	Odtwórz: Duda w Monachium: Nord Stream 2 nie ma ekonomicznego sensu
Duda w Monachium: Nord Stream 2 nie ma ekonomicznego sensu

Stany Zjednoczone naciskają na Danię, aby sprzeciwiła się pomysłowi budowy gazociągu Nord Stream 2. Amerykanie chcą w ten sposób zapobiec dominacji Rosjan w sektorze energetycznym w Europie - pisze duński dziennik "Berlingske".

Dania wciąż nie zajęła stanowiska w kontekście budowy gazociągu. Amerykańska administracja podjęła więc ofensywę, by nakłonić kraj do sprzeciwu wobec Nord Stream 2. W rozmowie z dziennikiem "Berlingske" przedstawicielka amerykańskiego ministerstwa energii Robin Dunnigan powiedziała, że budowa gazociągu jest sprzeczna z celami zadeklarowanymi przez Unię Europejską.

Podobnego zdania jest Komisja Europejska, która chciałaby negocjować z Rosjanami w imieniu Danii. Stany Zjednoczone przychylają się do tego stanowiska.

Jak powiedziała Dunnigan w rozmowie z "Berlingske", leży to także w interesie USA, które chciałyby zastąpić rosyjski gaz, swoimi dostawami skroplonego surowca.

Co może Rosja

Jak podkreśla duński dziennik, Stany Zjednoczone obawiają się, że budowa Nord Stream 2 przyczyni się do tego, że Rosja będzie mogła swobodnie grać w Europie gazową kartą, jak to czyni zazwyczaj w przypadku napiętej sytuacji politycznej. A, jak podkreśliła Dunnigan, Rosja stanowi dziś zagrożenie większe niż kiedykolwiek.

Przykładem tego, co może zdarzyć się w przypadku zbytniego uzależnienia się Europy od rosyjskiego gazu, jest Ukraina. Jak pisze "Berlingske" zdarzało się, że Rosjanie zakręcali kurek z gazem dla Ukrainy. Co więcej budowa Nord Stream 2 stanowi dla Ukrainy także ryzyk gospodarcze. Obecnie blisko jedna trzecia dostaw gazu do UE jest przesyłana tranzytem przez terytorium tego kraju. Po wybudowaniu wspomnianego gazociągu, Ukraina może stracić status państwa tranzytowego, a tym samym miliardy dolarów zysków. Zdaniem Dunnigan będzie to miało olbrzymi wpływ na sytuację gospodarczą kraju.

Nord Stream 2 ma powstać na dnie Bałtyku, równolegle do uruchomionego w 2011 roku gazociągu Nord Stream. Ma to być dwunitkowa magistrala gazowa o mocy przesyłowej 55 mld metrów sześciennych surowca rocznie z Rosji do Niemiec. Ma być gotowy pod koniec 2019 roku.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane