• rozwiń

Gigant węglowy liczy zyski. Pokazuje, ile stracił

Gigant węglowy liczy zyski. Pokazuje, ile stracił
Foto: Shutterstock Foto: 15 mln zł zysku PGG w październiku

W październiku Polska Grupa Górnicza (PGG) pierwszy raz wypracowała zysk (15 mln zł); podobnego wyniku spodziewa się też w listopadzie i grudniu - poinformował wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski. Strata spółki w 2016 r. ma wynieść ok. 400 mln zł, wobec zakładanych 370 mln zł.

- Październik, który jest za nami, to pierwszy miesiąc, gdzie Polska Grupa Górnicza osiągnęła 15 mln zł zysku. Gdyby ktoś o tym mówił w czerwcu-lipcu, pewnie podważalibyśmy wiarygodność takich prognoz, a one są faktem. Jest duża nadzieja, że listopad i grudzień będą podobne, jeśli chodzi o wynik finansowy - powiedział wiceminister podczas wtorkowej konferencji prasowej w Katowicach.

"Planowane ramy"

Przypomniał, że biznesplan PGG, która z początkiem maja przejęła 11 kopalń od Kompanii Węglowej, zakładał na 2016 r. stratę. - Zaplanowana strata w tym roku w PGG na poziomie niespełna 370 mln zł będzie na koniec roku w okolicach 400 mln zł. A więc zaczynamy funkcjonować w tych planowanych ramach - ocenił Tobiszowski, wskazując, iż po etapie "gaszenia pożarów" w górnictwie nadszedł etap zarządzania i osiągania zakładanych efektów.

W ubiegłym roku PGG podała, że jej strata na koniec bieżącego roku nie przekroczy 500 mln zł. Strata była zakładana w tegorocznym biznesplanie firmy. Jej ograniczanie to m.in. efekt rosnących cen węgla. W związku ze wzrostem cen na rynkach światowych, przekładającym się również na sytuację na rynku krajowym, od września br. Grupa wprowadziła podwyżki cen wszystkich sortymentów węgla dla odbiorców o ok. 8 proc. Zareagowała w ten sposób na wzrost cen w portach ARA, które od maja do początku listopada br. wzrosły o 64 proc. Obecnie PGG negocjuje z energetyką ceny węgla na przyszły rok.

Zmiany

Jak podał na początku listopada w Sejmie wiceminister Tobiszowski, od maja br. PGG ograniczyła gotówkowy koszt produkcji węgla o 332,5 mln zł i zwiększyła dobową produkcję o 15 tys. ton, a średnia cena węgla z tej spółki wzrosła o 13,9 proc. Zatrudnienie zmniejszyło się o 821 osób.

Grupa - jak podał wówczas Tobiszowski - zwiększyła "poziom uzyskiwanej średniej ceny zbytu węgla" o 29 zł, z 209 zł na tonie w maju, do 238 zł w październiku br., czyli o 13,9 proc. - PGG zaktywizowała działania handlowe poprzez sformułowanie nowej oferty handlowej i intensywne spotkania biznesowe bezpośrednio u odbiorców z sektora energetycznego, ciepłowniczego, przemysłowego - wyliczał wiceminister.

Ile straci spółka?

Na początku listopada zarząd PGG, która jest największym w Polsce producentem węgla, zdementował doniesienia, według których tegoroczna strata spółki może sięgnąć 1 mld zł. "W biznesplanie strata spółki na koniec bieżącego roku jest zakładana, jednak nie w tak dużej wysokości" - podała wtedy Grupa, podtrzymując plan osiągnięcia rentowności na koniec 2017 r.

W październiku br. wiceminister Tobiszowski poinformował, że po wrześniu br. odchylenie wyników PGG od założeń biznesplanu jest niewielkie i wynosi ok. 10-15 proc. Do końca września PGG miała 364 mln zł straty netto, z czego 328 mln zł to strata na podstawowej działalności, jaką jest sprzedaż węgla. Do końca września tego roku PGG osiągnęła ponad 1,7 mld zł przychodów, przy kosztach działalności przekraczających 2 mld zł. Aktywa obrotowe grupy to ponad 1 mld zł, a zobowiązania ponad 3,2 mld zł. PGG zatrudnia ponad 30,1 tys. pracowników.

Mniej kopalń

PGG z początkiem maja przejęła 11 kopalń i cztery zakłady Kompanii Węglowej. Od 1 lipca, w związku z powstaniem kopalń zespolonych, liczba kopalń zmniejszyła się do pięciu. Inwestorzy zadeklarowali dokapitalizowanie PGG na łączną kwotę ponad 2,4 mld zł (dotąd przekazano ok. 1 mld zł), z czego 1,8 mld zł w gotówce. Obecnie największym udziałowcem PGG jest katowicki Węglokoks (ponad 30 proc.), a także spółki PGE GiEK, Energa i PGNiG Termika (po 15,7 proc. udziałów - docelowy udział każdego z nich wzrośnie do 17,1 proc.), Towarzystwo Finansowe Silesia oraz Fundusz Inwestycji Polskich Przedsiębiorstw.

Tworzenie PGG poprzedziło też porozumienie z obligatariuszami (Alior Bank, Bank BGŻ BNP Paribas, Bank Gospodarstwa Krajowego, Bank Zachodni WBK, PKO BP i Węglokoks), którzy w ramach refinansowania programu obligacji Kompanii Węglowej zadeklarowali objęcie nowych obligacji PGG na kwotę 1 mld 37 mln zł, spłacanych w trzech transzach w latach 2019-2026.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (5)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Operator90
teraz jest inaczej niz za czasów wojaży tuska i bieńkowskiej w górnictwie. Teraz jak sie w gornictwo inwestuje to oczekuje sie zwrotu z inwestycji. PO tylko podpinało kroplówke
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
ravdnar
Brawo dla ministra Tobiszowskiego, powołanie PGG to był wielki sukces, ktory przy rozsądnym zarządzaniu pozwoli zwiększyć eksport węgla w kraju.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
overo
duzo w tym wszystkim jest zasług ministerstwa energii które było dobrym pomysłem. przez osiem lat zaniedbywalismy górnictwo az do teraz
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
hakuba
skoro jest zysk to dlaczego arykuł jest tak przesycony niechecia do górnictwa? PGG cały czas sie stabilizuje, mysle ze istnieje realna szansa na wyjscie na zero w przyszłym roku
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
klang
hahaha i teraz pewnie DGP sie pali ze wstydu, dopiero co opowiadali bzdury o miliardzie strat a tu prosze. mysle ze jest to dobry wynik zważywszy na fakt, że PGG finkcjonuje od niedawna
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane