• rozwiń
  • WIG20 2156.71 +0.38%
  • WIG30 2445.16 +0.55%
  • WIG 56647.08 -0.44%
  • sWIG80 11477.60 +0.27%
  • mWIG40 3613.37 -0.44%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 09:05

Dostosuj

Temat: Rodzina 500 plus

Łatwiej złożysz wniosek o 500 zł. ZUS rozpoczyna współpracę z PKO BP

Łatwiej złożysz wniosek o 500 zł. ZUS rozpoczyna współpracę z PKO BP
Foto: Shutterstock Foto: ZUS i banki współpracują dla Rodzina 500 plus

Zaczyna się nowy rozdział w obsłudze klientów ZUS. Inspiracją stał się rządowy program Rodzina 500 plus i to podczas jego realizacji będzie testowana nowa usługa. Za pomocą internetowego konta bankowego klienci będą mogli złożyć elektroniczny wniosek w sprawie świadczenia wychowawczego. Na pierwszy ogień pójdzie PKO BP S.A., z którym jutro ZUS podpisze specjalne porozumienie. Także prywatne banki zostały zaproszone do współpracy z ubezpieczycielem.

Przedstawiciele ZUS oraz PKO podpiszą jutro w siedzibie Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji porozumienie, które ułatwi uwierzytelnienie usługobiorców korzystających z bankowości mobilnej. Inspiracją do rozpoczęcia współpracy był program Rodzina 500 plus, ale porozumienie pozwoli na łatwiejszy dostęp także do innych usług.

ZUS jest jedną z instytucji, która umożliwia złożenie elektronicznego wniosku o świadczenie Rodzina 500 plus. Wniosek ten będzie dostępny na Platformie Usług Elektronicznych ZUS oraz na stronie www.zus.pl.

Wniosek 500 plus w ZUS

Ustawa z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci zakłada, że podczas obsługi wniosków, bank krajowy, na wniosek klienta, przekazuje do ZUS dane niezbędne do uwierzytelnienia, pozwalające na założenie konta w systemie PUE ZUS.

Na tej podstawie ZUS wypracował treść porozumienia uzgodnioną z bankiem PKO BP, który jako pierwszy przystąpi do współpracy.

Pomysłodawczynią współpracy jest minister Anna Streżyńska, która objęła także patronat nad podpisaniem porozumienia.

Komunikacja ZUS - bank


- Klient posiadający już elektroniczne konto bankowe, nie będzie musiał zakładać kolejnych na platformie ZUS-u. Zapamiętywanie dodatkowych danych, haseł nie będzie już konieczne - skomentował wiceprezes ZUS Radosław Stępień.

Projekt skierowany jest do każdego użytkownika systemu bankowości elektronicznej, którego tożsamość została już raz zweryfikowana podczas osobistej, fizycznej obecności.

Jeżeli korzysta z serwisu bankowości elektronicznej za pomocą standardowych mechanizmów logowania do banku, będzie mógł (klikając w odpowiednią ikonę na stronie banku) założyć konto na PUE ZUS, czyli portalu elektronicznym do komunikacji z ZUS. Jeżeli natomiast posiada już profil, a nie pamięta loginu czy hasła, również za pomocą mechanizmów bankowych będzie mógł się na niego zalogować. Podobnie na stronie ZUS za pomocą kliknięcia w „loguj przez bank” będzie możliwość – po wybraniu właściwego banku z listy rozwijalnej – zalogować do PUE ZUS za pomocą mechanizmów bankowych.

Inne banki też zaproszone

Każdy klient, który korzysta z serwisu bankowości elektronicznej, będzie mógł założyć konto na PUE ZUS (elektronicznej platformie do komunikacji z ZUS) za pomocą standardowych mechanizmów logowania do banku.

- Dzięki podpisaniu porozumienia zakładamy, że uda się nam połączyć te systemy [red. bankowy i ZUS-owy] i zwiększymy krąg odbiorców - tłumaczył wiceprezes ZUS. - W tej chwili na platformie ZUS mamy 1 mln 300 tys. użytkowników  dodał Radosław Stępień.

Na razie porozumienie będzie podpisane z bankiem PKO BP, ale do podobnej współpracy zaproszone będą także inne banki, które spełnią warunki techniczne. Integracja z PKO BP przewidywana jest w połowie kwietnia.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane