• rozwiń
  • WIG20 2179.53 -0.69%
  • WIG30 2471.15 -0.76%
  • WIG 57618.54 -0.70%
  • sWIG80 11589.08 -0.33%
  • mWIG40 3715.08 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Zorganizuj sobie loterię. Będzie łatwiej, jest podpis prezydenta

Zorganizuj sobie loterię. Będzie łatwiej, jest podpis prezydenta
Foto: sxc.hu Foto: Ustawa przewiduje znaczne ułatwienia w stosunku do obecnych przepisów w urządzaniu przez organizacje pożytku publicznego loterii fantowych i gier bingo fantowych

Nowela ustawy o grach hazardowych, która wprowadza ułatwienia w organizowaniu loterii przez organizacje pożytku publicznego (OPP), została podpisana przez prezydenta. Dzięki niej organizacje charytatywne łatwiej zdobędą środki na cele statutowe.

Podpisana przez prezydenta Bronisława Komorowskiego nowela ustawy o grach hazardowych została przyjęta przez Sejm 7 listopada 2014 r.

Loterie i bingo

Ustawa przewiduje znaczne ułatwienia w stosunku do obecnych przepisów w urządzaniu przez organizacje pożytku publicznego loterii fantowych i gier bingo fantowych. Dziś podmioty organizujące takie loterie i gry mają obowiązek uzyskania zgody z Izby Celnej, jeżeli wartość puli wygranych przekracza wartość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w drugim kwartale w poprzednim roku (tzw. kwota bazowa), czyli obecnie nieco ponad 3 600 zł. Poniżej tego progu wystarczy zgłoszenie.

Nowela podnosi próg, do którego nie trzeba uzyskiwać zgody Izby Celnej na organizację loterii, do 15-krotności kwoty bazowej, przy czym roczna łączna wartość nagród w puli loterii fantowej nie będzie mogła przekroczyć w ciągu roku obrotowego 30-krotności kwoty bazowej. Oznacza to, że organizacja pożytku publicznego będzie mogła bez zezwolenia urządzić loterię fantową lub grę bingo fantową, w której wartość puli nagród sięgałaby obecnie prawie 57 tys. zł.

Ma być łatwiej

Zmiany te mają ułatwić organizowanie loterii przez organizacje dobroczynne i wyeliminować konieczność kosztownej zgody Izby Celnej, której koszt przekracza czasem korzyści z loterii. Twórcy ustawy przekonywali, że "organizowanie loterii fantowych przez organizacje pożytku publicznego w żadnej mierze nie przyczynia się do zagrożenia społeczeństwa >>negatywnymi skutkami hazardu<<".

Pozostałe przepisy ustawy dotyczą kwestii technicznych związanych z organizacją gier losowych, m.in. sposobu ustalania właściwości miejscowej naczelnika urzędu skarbowego, któremu należy zgłosić loterię fantową lub grę bingo fantowe, a także ustalenia sposobu informowania o zmianach wprowadzonych w regulaminie loterii i gier. Ponadto zgodnie z przyjętym w ustawie rozwiązaniem, jeśli wartość puli wygranych w loterii fantowej lub grze bingo fantowe przekracza wartość kwoty bazowej, o której mowa w art. 70 ustawy, organizacja pożytku publicznego będzie zobowiązana do uiszczenia podatku od gier.

Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane