• rozwiń

Prezydent podpisał ustawę ws. złotych spadochronów

Foto: Jacek Turczyk / PAP Foto: Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy ws. odpraw i odszkodowań dla prezesów spółek Skarbu Państwa.

Prezydent Andrzej Duda podpisał w niedzielę ustawę o wprowadzającą wysoki - 70 proc. - podatek od tzw. "złotych spadochronów" dla menadżerów spółek Skarbu Państwa. 30 listopada to ostatni termin, by zmiany mogły wejść w życie od 1 stycznia 2016 roku.

Nowelizacja trafiła do podpisu prezydenta po tym, jak Senat zatwierdził projekt w trakcie czwartkowego posiedzenia, bez zgłaszania jakichkolwiek poprawek. Ustawę zgłosili posłowie Prawa i Sprawiedliwości.

W komunikacie wydanym przez Kancelarię Prezydenta czytamy, że "podstawowym celem ustawy jest przeciwdziałanie patologiom polegającym na przyznawaniu wyjątkowo wysokich odpraw oraz odszkodowań z tytułu zakazu konkurencji członkom zarządów spółek z udziałem Skarbu Państwa. W ocenie projektodawców ustawa powinna wpłynąć na zachowania stron takich kontraktów oraz dostosowanie wysokości odpraw i odszkodowań do rozsądnych i uczciwych standardów".

Nowelizacja wprowadza zmiany do ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361, z późn. zm.).

Opodatkowane dwa rodzaje dochodów

Ustawa wprowadza nowe zasady opodatkowania dwóch kategorii dochodów osób fizycznych.

W przypadku odpraw jako próg podatkowy przyjęto próg trzymiesięcznego wynagrodzenia, a wobec odszkodowań z tytułu umów o zakazie konkurencji zaproponowano wysokość odpowiadającą wynagrodzeniu za okres 6 miesięcy, w czasie których spółka wypłaca byłemu członkowi zarządu odszkodowanie za niepodejmowanie zatrudnienia u konkurencji. Wszystkie dochody ponad ten stan będą objęte podatkiem w wysokości 70 proc.

Ustawa wchodzi w życie z 1. stycznia 2016 roku, a dochody osiągnięte od tej daty także zostaną objęte przepisami tejże ustawy.

 

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (7)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
karol2d
Skoro są to stanowiska niemerytoryczne i upolitycznione, to jeśłi PiS chciałoby poprawić sytuację, to zlikwidowało by te posady, bądź wprowadziło blokady dla ludzi bez przygotowania zawodowego i powiązanych z partią rządzącą powiedzmy do 5 - 10 lat wstecz.
  • 2
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
ta_deo
A tak , przy okazji ...prezydent już w Polsce ? . Szybko wrócił, aby zaprzysiąc nowych sędziów ___ tak mu szybko przed Trybunał Stanu ?
  • 2
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
ta_deo
No i co z tego , ich prawnicy są od tego aby znaleźć obejście i za odpowiednią kasę znajdą ...jestem pewien. No, ale przekaz do "ciemnego ludu" poszedł jaki to zdecydowany prezydent z tego Maliniaka
  • 3
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane