• rozwiń
  • WIG20 2344.54 +0.02%
  • WIG30 2682.07 +0.03%
  • WIG 61035.00 +0.22%
  • sWIG80 11966.51 +0.32%
  • mWIG40 4053.68 +0.45%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 15:53

Dostosuj

Ukraina rozszerza sankcje przeciw Rosji. Kolejne połączenia zerwane

Ukraina rozszerza sankcje przeciw Rosji. Kolejne połączenia zerwane
Foto: Shutterstock Foto: Władze ukraińskich kolei zaznaczyły, że restrykcje wprowadzono na mocy decyzji Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO)

Ukraińskie koleje państwowe Ukrzaliznycia powiadomiły we wtorek o zawieszeniu współpracy z rosyjskim przewoźnikiem kolejowym Pierwszą Towarową Kompanią (PGK) i jego filią na Ukrainie. To kolejne sankcje przeciw Rosji za wspieranie separatystów na wschodzie Ukrainy.

Władze ukraińskich kolei zaznaczyły, że restrykcje wprowadzono na mocy decyzji Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO).

Na liście sankcji RBNiO znalazły się osoby i instytucje, które w opinii Kijowa poparły dokonaną przez Moskwę aneksję Krymu i konflikt z separatystami w Donbasie. Szef państwa zatwierdził specjalnym dekretem listę osób prawnych i fizycznych z Rosji i innych państw, objętych ukraińskimi sankcjami.

Niewielka strata?

Według ukraińskich kolei państwowych towary, które znalazły się w rosyjskich wagonach na obszarze Ukrainy przed wprowadzeniem restrykcji, trafią jeszcze do odbiorców. Ukrzaliznycia twierdzi, że zakres przewozów towarowych wagonami rosyjskiej PGK i jej filii na Ukrainie był niewielki. Wg tego źródła dwaj rosyjscy przewoźnicy kolejowi, wobec których zastosowano sankcje, przewieźli w tym roku ok. 1,5 mln ton towarów, czyli ok. 0,6 proc. całego transportu towarowego na Ukrainie.

W ubiegłym tygodniu Ukraina poinformowała, że wprowadza zakaz lotów dla ok. 20 rosyjskich linii lotniczych, które znalazły się na ogłoszonej przez RBNiO liście osób i instytucji objętych sankcjami. Sankcje dotknęły głównego rosyjskiego przewoźnika, Aerofłot, a także kompanię Transaero. Zakaz ma zacząć obowiązywać 25 października, gdy rozpoczyna się sezon przewozów zimowych.

W odpowiedzi Rosja wprowadza zakaz lotów dla ukraińskich linii lotniczych, o czym w poniedziałek wieczorem powiadomiło ministerstwo transportu Rosji. "Od 25 października rosyjska przestrzeń powietrzna będzie zamknięta dla ukraińskich przewoźników" - poinformował rosyjski resort transportu.

Ukraina oskarża Rosję o wysyłanie do Donbasu na wschodzie Ukrainy broni i żołnierzy w celu wsparcia separatystów walczących z siłami rządowymi. Rosja ustawicznie zaprzecza oskarżeniom. W konflikcie od początku kwietnia 2014 roku zginęło ponad 8 tysięcy ludzi.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Georgios
Należy jeszcze dodać, że ukraińskie koleje musiały zrezygnować z połowy wagonów towarowych jakich używały, ponieważ należały one do rosyjskich spółek.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane