• rozwiń
  • WIG20 2286.46 -0.60%
  • WIG30 2629.28 -0.57%
  • WIG 59092.01 -0.48%
  • sWIG80 11610.11 +0.08%
  • mWIG40 4032.87 -0.30%

Ostatnia aktualizacja: 2019-06-14 17:15

Dostosuj

Szydło: na pewno obniżymy wiek emerytalny

Szydło: na pewno obniżymy wiek emerytalny
Foto: PAP/EPA Foto: Szydło: prawdopodobnie w przyszłym tygodniu rząd przyjmie opinię o prezydenckim projekcie obniżenia wieku emerytalnego

Premier Beata Szydło zapowiedziała, że prawdopodobnie w przyszłym tygodniu rząd przyjmie opinię o prezydenckim projekcie obniżenia wieku emerytalnego. Nie sprecyzowała, jak rząd odniesie się do propozycji dodatkowego kryterium stażu pracy. Zapewniła, że celem rządu jest "ścisła dyscyplina finansowa" i że w przyszłorocznym budżecie nie zabraknie na pewno na program Rodzina 500 plus.

Przedstawiony przez prezydenta projekt  zakłada możliwość przechodzenia na emeryturę kobiet w wieku 60 lat i mężczyzn w wieku 65 lat.

Wcześniejsza emerytura

Prace nad projektem zgłoszonym przez Andrzeja Dudę toczą się obecnie w Sejmie. Jak przypomniała premier, Komitet Stały Rady Ministrów podjął pozytywną opinię co do projektu.  - Myślę, że w najbliższym tygodniu będzie jeszcze wydana opinia przez Radę Ministrów. Nie sądzę, żeby ona znacząco odbiegała od opinii Komitetu Stałego - dodała Beata Szydło.Rada Ministrów miała już w tym tygodniu zdecydować o opinii, ale wykreślono ją przed wtorkowym posiedzeniem. Szydło zapewniła wcześniej, że jej celem i założeniem jest przyjęcie ustawy zmieniającej wiek emerytalny do końca roku.

Pytana, czy w przyszłorocznym budżecie znajdą się pieniądze zarówno na program 500 plus, jak i obniżenie wieku emerytalnego, powiedziała, że prace nad projektem budżetu trwają.

- Na pewno tym priorytetem będzie Rodzina 500 plus i na pewno wywiążemy się ze zobowiązania naszego - chyba nawet pierwszego - które było wcześniej deklarowane: obniżenia wieku emerytalnego - zapewniła premier. - To zobowiązanie również zrealizujemy  - zapewniła.

Dodała, że celem rządu jest również "ścisła dyscyplina finansowa". - Naszą ambicją jest to, żeby wskaźniki budżetu państwa, wskaźniki finansów publicznych były jak najlepsze - dodała premier.

Staż pracy

Resort finansów chce powiązać wiek ze stażem pracy - 35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn. Miałby to być dodatkowy - poza wiekiem - element. Oznacza to, że aby przejść na emeryturę, trzeba by było spełnić zarówno kryterium wiekowe, jaki i stażu pracy.I taką propozycję zapisał minister finansów Paweł Szałamacha w założeniach do budżetu na 2017 r.  To rozwiązanie miałoby pozwolić na utrzymanie deficytu finansów publicznych poniżej progu 3 proc., jeśli sfera budżetowa miałaby uzyskać w 2017 r. podwyżki płac.

Związki zawodowe postulują z kolei wprowadzenie możliwości przechodzenia na emeryturę po przepracowaniu 35 lat przez kobiety i 40 lat przez mężczyzn, traktując ten staż jako osobną przesłankę do uzyskania prawa do emerytury.

Prezydencki projekt nie zawiera takich zapisów - ani jako osobnego kryterium przejścia na emeryturę, ani jako powiązanego z obniżonym wiekiem emerytalnym. Obecnie wiek przejścia na emeryturę jest stopniowo podwyższany do 67 lat, niezależnie od płci. W 2020 r. mężczyźni mają przechodzić na emeryturę w tym wieku, a kobiety - w 2040 r.

Piotr Kuczyński: 500 plus to program na dobre czasy:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (7)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
piotr_bo
Pani Szydło się zwyczajnie pracować nie chce i liczy, że załatwi sobie wcześniejsze wolne na koszt innych. Osobiście nie mam nic przeciw by już dzisiaj wylądowała pod pośredniakiem razem z całym swoim dworem, który niszczy Polskę.
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
andrzej_buras
Szydło: na pewno obniżymy wiek emerytalny rozdając bezpłatnie PAVULON.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
nero21
andrzej_buras.....z instrukcją lub "najlepsza emerytura jak dasz do ziemi nura" "och jak przyjemnie kołysać się wśród dusz..",,,,,leż stary cicho wśród pisowskich dusz"
 • 0
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane