• rozwiń

Szef "S" o "kaprysach" kupowania w niedzielę: trzeba z tym skończyć

Foto: PAP/Waldemar Deska Foto: Szef "S": niedziela powinna być dla Boga i rodziny

Niedziela powinna być dla Boga i rodziny – mówił w niedzielę na Jasnej Górze, podczas 34. Pielgrzymki Ludzi Pracy, przewodniczący Solidarności Piotr Duda. Przypomniał, że związek walczy o ograniczenie handlu w niedziele.

W swoim wystąpieniu lider NSZZ "Solidarność" podkreślił, że niedziela jest dla związkowców i wszystkich chrześcijan bardzo ważną wartością. - Niestety, dzisiaj wielu członków naszego związku, ale także wielu pracowników, a także całe rodziny chciałyby być z nami tutaj, na tej pielgrzymce, ale muszą być w pracy, tylko dlatego, że przez ostatnie 27 lat transformacji wszystkie wartości wywróciły nam się - mówił.

- Dzisiaj walczymy, aby na nowo przywrócić tę godność pracownikowi, aby tam, gdzie nie ma potrzeby, zaznaczam potrzeby, ograniczać ten handel w niedzielę, aby niedziela była dla Boga i dla rodziny - wskazał Duda. Dlatego – tłumaczył – Solidarność złożyła w parlamencie obywatelski projekt ustawy, pod którym podpisało się pół miliona osób.

Zamach na wolność

- Domagamy się ograniczenia handlu w niedzielę. Jak słyszę tych wszystkich, którzy mówią, że to jest zamach na ich wolność, to ja mówię – nie, wolność też ma swoje granice, nie wolno poprzez swoją wolność zniewalać drugiej osoby, tylko dlatego, że ktoś ma kaprys w niedzielę iść sobie kupić nie artykuły pierwszej potrzeby, ale artykuły budowlane. Trzeba z tym skończyć – podkreślił Duda.

Szef Solidarności pozytywnie wypowiadał się na temat dialogu społecznego z obecnym rządem, który – jak ocenił - stara się rozumieć bardzo ważne sprawy pracownicze. - Mamy prezydenta, który widzi także podmiotowość i godność ludzkiej pracy i w każdym swoim wystąpieniu stara się o tym mówić – podkreślił. Przypomniał m.in. o podwyższeniu minimalnego wynagrodzenia i planowanemu przywróceniu poprzedniego wieku emerytalnego.

Obywatelski projekt ustawy ograniczającej handel w niedzielę już w Sejmie:

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane