• rozwiń
  • WIG20 2248.53 -1.60%
  • WIG30 2607.73 -1.59%
  • WIG 59596.35 -1.32%
  • sWIG80 14341.00 -0.79%
  • mWIG40 4714.94 -0.82%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Kiedy pracodawca musi wystawić świadectwo pracy? Nowe zasady

Kiedy pracodawca musi wystawić świadectwo pracy? Nowe zasady
Foto: Shutterstock Foto: Sprawdź, kiedy pracodawca musi wystawić ci świadectwo pracy

Od 1 stycznia zmieniają się zasady wydawania świadectw pracy oraz zaczyna obowiązywać nowe rozporządzenie związane ze zmianami w kodeksie pracy.

Pracodawca po zakończeniu zatrudnienia jest obowiązany niezwłocznie wydać pracownikowi świadectwo, jeżeli nie zamierza go zatrudnić w ciągu 7 dni. Zasada ta obowiązuje niezależnie od rodzaju umowy o pracę - informuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

W przypadku zatrudnienia w ciągu 7 dni − pracodawca nie musi już wydawać świadectwa, co jest ułatwieniem w porównaniu do poprzednio obowiązujących przepisów. W tej sytuacji ma taki obowiązek wyłącznie na wniosek pracownika o wydanie świadectwa pracy.

Pracownik może złożyć taki wniosek w każdym czasie i prosić o wydanie świadectwa pracy dotyczącego poprzedniego okresu zatrudnienia albo wszystkich okresów zatrudnienia, za które dotychczas nie uzyskał świadectwa pracy. Może to zrobić w formie papierowej lub elektronicznej.

Zmiany w kodeksie pracy

Nowe rozporządzenie jest związane ze zmianami w Kodeksie pracy, które weszły w życie 1 stycznia 2017 roku.

Wprowadza je  ustawa z dnia 16 grudnia 2016 r. o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców. Ustawa ta jest elementem pakietu ułatwień dla przedsiębiorców „100 zmian dla firm”

Do rozporządzenia dołączono pomocniczy wzór świadectwa pracy wraz z objaśnieniem dotyczącym sposobu jego wypełniania, by pracodawcy wiedzieli, w jaki sposób prawidłowo wypełnić świadectwo pracy.

Świadectwa pracy

Nowe rozporządzenie w znacznej części powtarza dotychczasowe rozwiązania. Zmiany wynikają przede wszystkim z konieczności uwzględnienia nowych zasad wydawania świadectw pracy oraz zmian w uprawnieniach rodzicielskich pracowników, obowiązujących od początku 2016 roku.

Część zmian ma na celu doprecyzowanie przepisów, które dotychczas budziły wątpliwości oraz powodowały w praktyce trudności w wystawianiu pracownikom prawidłowych świadectw pracy.

 

Zobacz: Wyjazd za pracą rozważa 12 proc. Polaków. Najwięcej wśród nieźle zarabiających (Film z 21.11.2016)

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane