• rozwiń
  • WIG20 2207.25 -1.02%
  • WIG30 2509.43 -0.87%
  • WIG 58447.30 -0.69%
  • sWIG80 11609.77 +0.04%
  • mWIG40 3809.56 +0.31%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Straż miejska bez fotoradarów? Zdania są podzielone, Sejm zagłosuje

Straż miejska bez fotoradarów? Zdania są podzielone, Sejm zagłosuje
Foto: TVN24 Biznes i Świat, Fakty TVN Foto: Trwa dyskusja nad kompetencjami straży miejskich

Podzielone oceny wśród sejmowych klubów wywołał w czwartek projekt przewidujący m.in. odebranie straży miejskiej prawa do karania za złe parkowanie oraz do przeprowadzania kontroli fotoradarowych. Za propozycją są Twój Ruch i SLD, jednoznacznie przeciw PO.

- Dopóki straże gminne mają fotoradary, to są potrzebne dla lokalnych budżetów (…) skończmy z tą patologią - mówił Maciej Banaszak (SLD). Jego zdanie podzielił Andrzej Rozenek (TR). Z kolei Tadeusz Jarmuziewicz z PO wskazywał, że projekt odbierając narzędzia do dyscyplinowania kierowców "nie daje nic w zamian". - Skoro spada liczba wypadków, to nie kombinujmy w tym systemie - zaznaczył.

Inne zdanie

Przedstawiciel PiS zapowiedział, że jego klub wstrzyma się od głosu podczas rozstrzygania o dalszych losach projektu. Nie wykluczył jednak, że PiS przedstawi własną propozycję odnoszącą się do kwestii uprawnień straży do korzystania z fotoradarów.

Za dalszą dyskusją opowiedziała się Sprawiedliwa Polska. Z kolei reprezentant PSL poinformował, że jego klub "podejmie decyzję w dniu głosowania".

Inne kompetencje

Projekt zmian w ustawie o straży gminnej oraz w Prawie o ruchu drogowym złożyli w Sejmie - jeszcze w kwietniu zeszłego roku - posłowie ówczesnego Ruchu Palikota. Propozycja przewiduje m.in. uchylenie w ustawie zapisu mówiącego o tym, że jednym z zadań straży jest "czuwanie nad porządkiem i kontrola ruchu drogowego". Ponadto wykreślony zostałby zapis mówiący o tym, iż strażnik, wykonując zadania, ma prawo do "usuwania pojazdów i ich unieruchamiania przez blokowanie kół".

Z kolei w Prawie o ruchu drogowym postulowane jest m.in. uchylenie artykułu dającego strażnikom miejskim (gminnym) prawo do dokonywania kontroli ruchu drogowego, osób kierujących pojazdami lub naruszających przepisy drogowe, także m.in. "z użyciem przenośnych albo zainstalowanych w pojeździe urządzeń rejestrujących". Uchylony miałby być też zapis, w którym mowa jest o tym, że strażnik może wydawać polecenia lub sygnały uczestnikowi ruchu lub innej osobie znajdującej się na drodze.

Pierwsze czytanie projektu odbyło się jeszcze w zeszłym roku. W styczniu projekt został negatywnie zaopiniowany przez rząd. "Należy podkreślić, że obserwowalnym zjawiskiem jest fakt, że na odcinkach dróg objętych kontrolą fotoradarową generalnie spada liczba wypadków i kolizji drogowych, a na wielu z nich w ogóle takie zdarzenia już nie występują" - głosiło stanowisko rządu. O odrzucenie projektu wniosły także sejmowe komisje: infrastruktury oraz samorządu terytorialnego i polityki regionalnej. Głosowanie w tej sprawie w Sejmie zaplanowano na piątek.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane