• rozwiń
  • WIG20 2188.60 -0.14%
  • WIG30 2485.96 -0.23%
  • WIG 57891.47 -0.28%
  • sWIG80 11612.58 -0.07%
  • mWIG40 3787.74 -0.95%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 13:35

Dostosuj

Temat: Reforma emerytalna - popracujemy do 67. roku życia

Oszuści polują na składki emerytalne. Ostrzeżenie przed nową falą

Oszuści polują na składki emerytalne. Ostrzeżenie przed nową falą
Foto: Shutterstock Foto: Ostrzeżenie przed oszustami

ZUS nie współpracuje z żadną firmą, która organizuje spotkania w sprawie dziedziczenia składek emerytalnych oraz Otwartych Funduszy Emerytalnych i prosi o ostrożność przy podawaniu danych osobowych podczas takich spotkań.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych prosi o daleko idącą ostrożność przy odpowiadaniu na zaproszenia organizatorów tego typu spotkań - napisał rzecznik ZUS Wojciech Andrusiewicz.

- ZUS nie współpracuje z żadnymi firmami w zakresie informowania o zasadach dziedziczenia składek w II filarze emerytalnym. Podawane podczas takich spotkań dane osobowe mogą zostać wykorzystane na niekorzyść klientów Zakładu - zaznaczył Andrusiewicz.

Fala oszustów

Podał, że do ZUS docierają sygnały o takich spotkaniach organizowanych w różnych częściach kraju. W ich trakcie padają sugestie jakoby organizator szkoleń współpracował z ZUS, a uczestnicy proszeni są m.in. o podawanie danych osobowych bliskich uprawnionych do dziedziczenia składek - wyjaśnił.

Andrusiewicz przypomniał, że takie porady dotyczące dziedziczenia składek i wszystkich innych spraw z zakresu ubezpieczeń społecznych i emerytur można uzyskać bezpłatnie w każdej placówce ZUS. Można też skorzystać z telefonicznej infolinii - dodał.

Składki

Od 1 kwietnia do 31 lipca można składać wnioski o przeniesienie 2,92 proc. składki na ubezpieczenie społeczne z Otwartych Funduszy Emerytalnych do Zakładu, lub odwrotnie.

Do ZUS trafia co miesiąc 12,22 proc. wynagrodzenia, pozostała część składki na ubezpieczenie społeczne - 7,3 proc. w przypadku wyboru ewidencjonowania w całości składki na subkoncie w ZUS jest zapisywane na indywidualnym koncie emerytalnym. Przy wyborze OFE na indywidualnym koncie w ZUS zostanie zapisane 4,38 proc., a do Funduszu zostanie przekazane 2,92 proc.

Tzw. okienko transferowe pozwala zmienić już dokonany wybór - zdecydować, czy ta część składki na ubezpieczenie społeczne od naszych wynagrodzeń trafi do ZUS, czy też 2,92 proc. trafi do Otwartego Funduszu Emerytalnego.

Osoby rozpoczynające pracę od razu decydują, czy chcą, aby część ich składki emerytalnej była przekazywana do OFE, a reszta była ewidencjonowana w ZUS. Jeśli nie zawrą umowy z OFE w pierwszych miesiącach zatrudnienia, składki emerytalne będą trafiały w całości do ZUS. Zmienić to będą mogły na ogólnych zasadach - podczas kolejnych okienek transferowych. Następne okienko - za cztery lata.

Zobacz. Rząd chce obniżyć wiek emerytalny. O ile świadczenia będą niższe?

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Lapigrosz9012
ZUS tak się martwi o emerytury jaki będą za 45 lat w 2060 r. Jaki troskliwy ? Pewnie podniesie wiek do 90 lat .a okres skladkowy 75 lat wtedy będzie bez problemu.
 • 0
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Kurumii
W USA 320 milionów Amerykanów w tym 11 milionów Polonii pracuje do 67 lat i nikt nie płacze. Cieszę sie ze pracując dłużej więcej do banku odłożę. Wszelkie składki można zawsze monitorować poprzez internet. Polska to V świat informatyce komputerowej
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane