• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Koniec kłopotów z rozliczeniem podatków. Urzędy wyręczą Polaków

Koniec kłopotów z rozliczeniem podatków. Urzędy wyręczą Polaków
Foto: Shutterstock Foto: Rząd chce zmienić formularz podatkowy PIT tak, aby urząd skarbowy rozliczał podatnika

Rząd chce zmienić formularz podatkowy PIT tak, aby urząd skarbowy rozliczał podatnika. Wniosek o sporządzenie zeznania składany byłby wyłącznie elektronicznie za pośrednictwem portalu podatkowego lub banków. Projektowane przepisy miałyby wejść w życie z dniem 15 marca 2017 r. Szczegóły ma przedstawić w piątek resort finansów.

Zgodnie z uzasadnieniem, jakie napisano w wykazie prac legislacyjnych, zmiany mają polegać na ograniczeniu kosztów związanych z poborem podatku dochodowego od osób fizycznych. Chodzi o koszty zaopatrzenia urzędów skarbowych w papierowe wersje druków zeznań, koszty związane z ich obsługą i koszty pracodawców zmuszonych do utrzymywania dokumentacji papierowej.

Rozliczenie podatków

Zmiana ma też na celu uwolnienie podatników podatku dochodowego od osób fizycznych, uzyskujących dochody wyłącznie od płatników lub organów rentowych, od samodzielnego sporządzania zeznań podatkowych."Wniosek o sporządzenie zeznania składany byłby wyłącznie elektronicznie za pośrednictwem portalu podatkowego lub banków. Rozliczenia podatku dochodowego za dany rok podatkowy – na podstawie złożonego wniosku oraz informacji o dochodach od płatnika lub organu rentowego – dokonywałby za podatnika urząd skarbowy. Tak przygotowane zeznanie udostępniane byłoby podatnikowi w systemie teleinformatycznym do akceptacji lub odrzucenia" - napisano.

Proponuje się, aby taką możliwością rocznego rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych objąć podatników rozliczających się: indywidualnie, wspólnie z małżonkiem, w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci.

Dodatkowo, w związku z zaproponowaną zmianą rozliczania podatku proponuje się likwidację obowiązku rozliczania podatników z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych przez pracodawców.

Projektowane przepisy miałyby wejść w życie z dniem 15 marca 2017 r. Szczegóły ma przedstawić w piątek resort finansów.

 

Podatek przywiózł na taczkach. Amerykanin zemścił się na urzędnikach:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane