• rozwiń

Temat: Biznes dla Ludzi

Planujesz budowę domu lub remont? Sprawdź, co zmieniło się w przepisach

Palnujesz budowę domu lub remont? Sprawdź, co zmieniło się w przepisach Odtwórz: Palnujesz budowę domu lub remont? Sprawdź, co zmieniło się w przepisach
Foto: Shutterstock | Video: TVN24 BiS Foto: W dzisiejszym "Biznesie dla Ludzi" pod lupę wzięliśmy uchwaloną w połowie maja przez Sejm nowelę o wyrobach budowlanych oraz w Prawie budowlanym | Video: Palnujesz budowę domu lub remont? Sprawdź, co zmieniło się w przepisach

W dzisiejszym "Biznesie dla Ludzi" pod lupę wzięliśmy uchwaloną w połowie maja przez Sejm nowelę o wyrobach budowlanych oraz w Prawie budowlanym. Wyjaśniliśmy, co zmieni się po wejściu nowego prawa w życie, a także jakie wyzwania czekają na tych, którzy prowadzą lub planują rozpoczęcie takiego biznesu.

To nie jest jeszcze obowiązujące prawo, należy pamiętać, że projekt nowelizacji obecnie czeka na głosowanie w Senacie.

Zwiększone uprawnienia

- Nowe zasady zbliżają nas do wymogów, które nałożyła Unia Europejska w rozporządzeniu obowiązującym od 2011 roku - tłumaczył Marcin Płoszka, radca prawny z Kancelarii Robaszewska & Płoszka.

- Wprowadzają przede wszystkim obowiązki na producenta, aby posiadał on certyfikaty zgodności danych wyrobów budowlanych, które wprowadza do obrotu. Zgodne bądź z normami unijnymi - znaczek CE, bądź z deklaracją, którą będzie składał w oparciu o polskie przepisy - wyjaśniał.

To również przekłada się na obowiązki dla kolejnych podmiotów - sprzedawców i wykonawców.

- Wykonawca będzie musiał wylegitymować się w przypadku kontroli Generalnego Urzędu Nadzoru Budowlanego tym, że dane produkty budowlane spełniają założone kryteria - powiedział Płoszka.

Jak poinformował, "zwiększone zostają również uprawnienia Nadzoru Budowlanego, który będzie upoważniony, żeby przeprowadzać kontrolę nie tylko samego przedsiębiorcy, ale również samych przedmiotów, które są wprowadzane do obrotu poprzez pobieranie np. próbek".

Korzyści

- Tutaj zmieniają się również zasady dotyczące kontroli przedsiębiorców. Do tej pory każdy organ kontrolny musiał powiadomić z co najmniej siedmiodniowym wyprzedzeniem podmiot kontrolowany, że taka kontrola będzie się odbywała - stwierdził Płoszka.

Główny Urząd Nadzoru Budowlanego będzie mógł bez zapowiedzi kontrolować miejsce budowy i pobierać próbki materiałów budowlanych.

Zmiany będą również dotyczyć składów budowlanych.

Jak zauważył Płoszka, "korzystne w tych zmianach dla konsumentów będzie, że GUNB będzie upubliczniał wyniki kontroli. Będzie podgląd, który producent wprowadza uczciwie należyte produkty, a który próbuje to fałszować bądź niezgodnie z prawdą oświadczać w zakresie dotyczącym jakości wykorzystywanych produktów".

Producent materiałów budowlanych będzie zobowiązany do wprowadzania na rynek jedynie towarów certyfikowanych.

Program "Biznes dla Ludzi" od poniedziałku do piątku na antenie TVN24 Biznes i Świat o godz. 18.15.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane