• rozwiń

Prezesi państwowych spółek bez złotych spadochronów. Prezydent podpisał poprawioną ustawę

Prezesi państwowych spółek bez złotych spadochronów. Prezydent podpisał poprawioną ustawę
Foto: sxc.hu Foto: Głównym założeniem nowych przepisów, jest przeciwdziałanie patologiom polegającym na przyznawaniu wyjątkowo wysokich odpraw

Ograniczenie wyjątkowo wysokich odpraw i odszkodowań z tytułu zakazu konkurencji członkom zarządów spółek Skarbu Państwa - zakłada poprawiona nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Uchwalona pod koniec listopada nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zakładała m.in., że odprawy i odszkodowania dla członków zarządów spółek z udziałem Skarbu Państwa, zostaną opodatkowane 70-proc. stawką podatku.

W przypadku odpraw jako próg podatkowy przyjęto próg trzymiesięcznego wynagrodzenia, a wobec odszkodowań z tytułu umów o zakazie konkurencji zaproponowano wysokość odpowiadającą wynagrodzeniu za okres 6 miesięcy, w czasie których spółka wypłaca byłemu członkowi zarządu odszkodowanie za niepodejmowanie zatrudnienia u konkurencji.

Więcej tylko od zarządu

Celem podpisanej w poniedziałek przez prezydenta Andrzeja Dudę kolejnej nowelizacji ustawy o PIT autorstwa posłów PiS, jest doprecyzowanie, że takiemu opodatkowaniu podlegałyby jedynie odprawy osób bezpośrednio związanych z zarządzaniem spółką.

Jak argumentowała Kancelaria Prezydenta, poprzednia nowela była nieprecyzyjna, ponieważ zgodnie z nią podatek "obejmował również pracowników, którzy nie wykonują czynności zarządzania, lecz inne czynności na podstawie umowy o pracę".

"Ponieważ objęcie tej kategorii pracowników opodatkowaniem stawką 70 proc. nie było intencją projektodawców nowelizacji z 25 listopada 2015 r., w przedłożonej ustawie doprecyzowano, że chodzi jedynie o odprawy lub odszkodowania z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia umowy o pracę, której przedmiotem są czynności związane z zarządzaniem" - czytamy w poniedziałkowej informacji KP.

Głównym założeniem nowych przepisów jest przeciwdziałanie patologiom polegającym na przyznawaniu wyjątkowo wysokich odpraw i odszkodowań z tytułu zakazu konkurencji członkom zarządów takich spółek. Ma ona też przynieść "pozytywne skutki społeczno-gospodarcze oraz finansowe dla budżetu państwa poprzez zwiększenie wpływów do budżetu".

Nowe przepisy obejmą zarządy spółek, w których większość udziałów posiada Skarb Państwa, jednostki samorządu terytorialnego, państwowe lub komunalne osoby prawne. Powyższymi zasadami opodatkowania zostaną objęte dochody uzyskane po dniu 1 stycznia 2016 r., kiedy nowelizacja wejdzie w życie.

Odprawy dla prezesów z 70 proc. podatkiem. "Ustawę zawsze da się obejść"

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (8)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
AnonimW
W sumie dobry krok, musi tak pozostać, państwowa spółka to kpina a prezesi to świnki uwiazane przy korycie. Poziom inteligencji mniejszy od ochroniarza w markecie.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Gama
Kaczor na każdym obrazku klepie rączkami brawo.On si,ę cieszy wreszcie wygrał, ale będzie przegrany. Jest przegrany. Jeszcze bardziej powoduje nienawiść do pisu i si4bie. Cały ten pis to bastion komunizmu. Niech już pis nie obszczekuje Trybunału, bo wkrótce w rewanżu może zostać opluty.
 • 0
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Piotru70
A ja na PiS nie i nigdy ich nie lubiłem, ale po ostatnich wydarzeniach kibicuję im z całych sił aby najlepiej całe PełO pozamykali.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Baster
Właśnie to samo miałam na myśli. Chciałam zapytać, czy ustawa będzie dotyczyła nowomianowanych prezesów spółek.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane