• rozwiń
  • WIG20 2171.75 -0.91%
  • WIG30 2464.87 -1.07%
  • WIG 57485.19 -0.98%
  • sWIG80 11656.29 +0.30%
  • mWIG40 3750.76 -1.91%

Ostatnia aktualizacja: 2019-09-20 17:15

Dostosuj

UOKiK ma wreszcie prezesa

UOKiK ma wreszcie prezesa
Foto: PAP/Bartłomiej Zborowski Foto: Marek Niechciał

Premier Beata Szydło powołała w czwartek Marka Niechciała na stanowisko prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów - poinformował UOKiK. Niechciał był już szefem Urzędu w latach 2007-2008.

Niechciał zastąpił na tym stanowisku Adama Jassera, którego premier Beata Szydło odwołała w styczniu br.

O problemach ze znalezieniem nowego szefa UOKiK-u pisaliśmy na początku marca.

Pierwszy konkurs został unieważniony, mimo że o pracę starały się cztery osoby. Rozpisano nowy konkurs, w którym nieco obniżono wymagania. Nowy prezes UOKiK nie będzie musiał mieć już "wiedzy w zakresie polityki gospodarczej państwa" - pisaliśmy wówczas.

"Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów jest centralnym organem administracji państwowej. Odpowiada bezpośrednio przed Prezesem Rady Ministrów" - podkreślił w czwartek UOKiK.Marek Niechciał jest z wykształcenia ekonomistą, absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 2007-2008 był prezesem UOKiK. Od 2008 roku był doradcą w Instytucie Ekonomicznym Narodowego Banku Polskiego, a w latach 2007-2012 członkiem Rady Statystyki przy Prezesie Rady Ministrów, w tym jej wiceprzewodniczącym.

Dziennikarz i wykładowca

Niechciał pełnił również funkcję wicedyrektora ds. gospodarczych Departamentu Komitetu Rady Ministrów. Pracował też w Instytucie Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk. Był także dziennikarzem, specjalizującym się w tematyce ekonomicznej.

Nowy prezes UOKiK posiada również doświadczenie dydaktyczne. Wykładał między innymi w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Zarządzania im. L. Koźmińskiego, Wyższej Szkole Finansów i Zarządzania oraz Wyższej Szkole Informatyki Stosowanej i Zarządzania.

Pasjonuje się lotnictwem. Jest m.in. współorganizatorem spotkań Polskiej Techniki Lotniczej.

Do kompetencji prezesa UOKiK należy kształtowanie polityki antymonopolowej i polityki ochrony konsumentów. Prezes Urzędu odpowiada bezpośrednio przed premierem. Zgodnie z ustawą o UOKiK prezes Rady Ministrów powołuje szefa UOKiK spośród osób wyłonionych w drodze otwartego i konkurencyjnego naboru.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Bob 202
Pytania pomocnicze : czy jest członkiem (ew. sympatykiem) PiSu i czy posiada uregulowany stosunek do katastrofy smoleńskiej ?
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
ram
Loading...
ram
No, to może wreszcie nastał w UKOIK człowiek, któremu będzie przeszkadzało, że firma wykonująca coraz większy obrót na terenie dużych miast polskich i pobierająca od tego obrotu 20%, nie płaci podatków w Polsce i stanowi choćby przez to nieuczciwą konkurencję dla rodzimych firm. Jak poszuka, to może i dwie takie firmy znajdzie...
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane