• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

11 przedstawicieli rządu w Radzie Dialogu Społecznego

Prezydent Duda wręcza nominacje do Rady Dialogu Społecznego Odtwórz: Prezydent Duda wręcza nominacje do Rady Dialogu Społecznego
Foto: tvn24 Foto: Prezydent Andrzej Duda wraz premier Beatą Szydło wręczył nominacje do Rady Dialogu Społecznego. | Video: Prezydent Duda wręcza nominacje do Rady Dialogu Społecznego

Dziewięciu ministrów i dwóch wiceministrów będzie przedstawicielami rządu w Radzie Dialogu Społecznego. W piątek prezydent powołał ich do składu Rady.

Członkami Rady zostali wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki, minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk, minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak oraz minister skarbu Dawid Jackiewicz. Premier Beata Szydło wskazała też do Rady ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła, ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego, ministra finansów Pawła Szałamachę oraz minister edukacji Annę Zalewską.

W radzie jedenastu ministrów

W RDS będzie też minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska oraz wiceminister

rodziny Stanisław Szwed, który w resorcie odpowiada za dialog społeczny. Jedenastym rządowym członkiem Rady będzie wiceminister finansów Hanna Majszczyk, która zajmuje się budżetem państwa. Majszczyk jest już członkiem RDS - była wiceministrem również w poprzednim rządzie.

Poprzedni rząd Ewy Kopacz reprezentowało osiem osób - sześciu ministrów i dwóch wiceministrów. Nominacje od prezydenta otrzymali ministrowie: pracy, edukacji, infrastruktury i rozwoju, skarbu, finansów oraz zdrowia i wiceministrowie i pracy.

Członków Rady prezydent Andrzej Duda powołał 22 października. Wtedy Rada wybrała na swojego przewodniczącego szefa "Solidarności" Piotra Dudę. Po zmianie rządu rada nie zebrała się, ponieważ poprzedni ministrowie przestali pełnić swoje funkcje.

Rada zastąpiła Komisję Trójstronną

Nowi członkowie Rady zostali nominowani w piątek przez prezydenta w Pałacu Prezydenckim. Na poniedziałek zaplanowano pierwsze plenarne posiedzenie Rady. Nominacje oznaczają, że w Radzie

będzie teraz nie 59 osób, a 62 - ze strony pracodawców, związkowców i rządu oraz przedstawiciel prezydenta, prezesa NBP i GUS. 11 listopada zginął jeden z członków Rady - przewodniczący Forum Związków Zawodowych Tadeusz Chwałka.

Rada Dialogu Społecznego zastąpiła Komisję Trójstronną. W nowej Radzie - w odróżnieniu od Komisji Trójstronnej - przewodniczący będą zmieniali się co roku. Na przemian będą to reprezentanci związków, pracodawców i rządu. W Komisji Trójstronnej przewodniczącym był stale reprezentant rządu.

Strony związkowa i pracodawców wprowadziły do Rady po 24 osoby. Po sześć wskazały cztery organizacje pracodawców - Konfederacja Lewiatan, Pracodawcy RP, Związek Rzemiosła Polskiego i Business Centre Club. Po osiem osób delegowały trzy centrale związkowe.

Związki "zawiedzione brakiem dialogu" z rządem Tuska

W Radzie są m.in. prezydent Lewiatana Henryka Bochniarz, prezydent Pracodawców RP Andrzej Malinowski, prezes ZRP Jerzy Bartnik, wiceszef BCC Zbigniew Żurek i szef konwentu BCC Wojciech

Warski. Pracowników reprezentują w radzie m.in. przewodniczący OPZZ Jan Guz, wiceprzewodniczący Andrzej Radzikowski, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz, szefowa Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Lucyna Dargiewicz i przewodniczący Federacji Związków Zawodowych Pracowników PKP Stanisław Stolorz, zastępca szefa "S" Bogdan Kubiak i Henryk Nakonieczny z prezydium związku.

Ustawa o RDS obowiązuje od 11 września, zastąpiła ustawę o Komisji Trójstronnej i jest efektem zainicjowanych przez związki zawodowe wspólnych prac ze stroną pracodawców, a później z rządem. Komisja od 26 czerwca 2013 r. nie zbierała się w pełnym składzie po tym, jak związki zawodowe zawiesiły swój udział w niej "zawiedzione brakiem dialogu" ze strony rządu Donalda Tuska. Związki uznały, że dialog w KT jest pozorowany, a rząd jedynie komunikuje swoje decyzje.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (17)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
zibiasz4
Oni sami ze sobą będą prowadzić dialog społeczny ? Ciekawe jak to będzie wyglądało. Bo społeczeństwo Polskie ich nie obchodzi.
 • 5
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane