• rozwiń

Kserowanie dowodów w bankach zabronione? Bo "stwarza duże zagrożenie”

Nie będzie można kserować dowodów osobistych? GIODO przeciwne Odtwórz: Nie będzie można kserować dowodów osobistych? GIODO przeciwne
Foto: MSW | Video: tvn24 Foto: Banki nie będą mogły kserować dowodów osobistych? | Video: Nie będzie można kserować dowodów osobistych? GIODO przeciwne

Kserowanie dowodów osobistych przez np. banki zostanie zabronione? Tego chce Główny Inspektorat Ochrony Danych Osobowych (GIODO), który uważa, że taka praktyka jest niezgodna z prawem i przekracza zakres danych, które może zbierać bank. - Bezrefleksyjne kopiowanie jest szkodliwe. Stwarza duże zagrożenia - uważa dr Paweł Litwiński z Instytutu Allerhanda.

Dotąd w wielu bankach, aby np. otworzyć konto, czy zaciągnąć kredyt należało nie tylko przedstawić swój dowód osobisty do wglądu, ale również umożliwić pracownikowi banku wykonanie jego kserokopii. Według dr Pawła Litwińskiego z Instytutu Allerhanda nie ma jednak powodu, aby banki robiły ksero naszego dowodu osobistego.

Po co? Nie wiadomo

- Kiedy przychodzimy do banku, aby np. założyć lokatę okazujemy dowód osobisty. Pracownik sprawdza dane i na tym powinno się skończyć. Nie wiem dlaczego praktyka jest taka, że te dane są przechowywane, do tego nie wiadomo, jak długo, bo kopia dowodu znajduje się w dokumentach w zasadzie przez cały okres, kiedy mamy rachunek w banku - mówił na antenie TVN24 dr Paweł Litwiński.

Jego zdaniem ta praktyka jest powszechna nie tylko w bankach. - Stosują ją firmy z sektora ubezpieczeniowego, finansowego czy operatorzy telekomunikacyjni, kiedy kupujemy telefon w tzw. promocji. Bardzo często również pracodawcy, którzy przy zatrudnieniu kopiują dowód tożsamości do akt - dodał dr Litwiński.

Ułatwienie dla oszustów

Ekspert z Instytutu Allerhanda podkreślił, że obecnie przy pomocy kopii dowodu osobistego można załatwić wiele formalności. - Stąd bardzo duże zagrożenia, które wiążą się z tym, że osoby nieupoważnione mają dostęp do kopii naszego dowodu osobistego. Oszuści z jej pomocą mogą np. założyć internetowe konto bankowe i zaciągnąć bez naszej wiedzy kredyt - wyjaśniał dr Litwiński.

- W Polsce nie ma systemu, który umożliwiałby identyfikację nas jako obywateli w transakcjach internetowych. Jeśli zakładamy rachunek bankowy przez internet, to dla banków wystarczającą identyfikacją jest ksero dowodu osobistego i wpłata na rachunek. A to żadna identyfikacja - podkreślił ekspert i dodał, że GIODO podjął już działania zmierzające do zabronienia operatorom telefonii komórkowych kserowania dowodów osobistych.

Szkodliwa praktyka

- Jeśli uda się zakazać tej praktyki, to najprawdopodobniej podobne działania będą miały miejsce w stosunku do innych sektorów gospodarki, w tym sektora finansowego. Dobrze się stało, że GIODO dostrzegł problem. Trzeba opracować jakieś rozwiązania, które dadzą tą możliwość identyfikacji. Praktyka polegająca na bezgranicznym, bezrefleksyjnym zgadzaniu się przez nas na kopiowanie jest szkodliwa - uważa dr Litwiński.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (8)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
boleslaw_hoszowski
Od lat w bankach i instytucjach stosuję praktykę, że pozwalam na kserowanie mojego dowodu osobistego w mojej obecności i następnie na wykonanej kopii piszę (przez kopię dowodu) "dla potrzeb Banku XYZ" i składam swój podpis. Policjantom i innym urzędnikom nie daję dowodu osobistego do ręki, tylko "okazuję" trzymając w swojej ręce.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
pl71
Wreszcie! Tak trzeba. Instytucje mają nasz PESEL i to powinno wystarczyć!
Gdzie się człowiek nie ruszy (Bank, ubezpieczenie) wołany jest dowód, prawo jazdy itp.
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
krakus_ek
Czekam zatem na rozporządzenia, na podstawie którego będę mógł odmówić możliwości skopiowania mojego dowodu.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Ohmmm
Pani Beata zapewne nie zgodzi się na takie rozporządzenia ;)
Usłyszysz GIODO działa nielegalnie i jeszcze nie zmieniliśmy tam prezesa na naszego...
 • 1
 • 2
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane