• rozwiń
  • WIG20 2359.02 +0.31%
  • WIG30 2713.20 +0.30%
  • WIG 60976.51 +0.31%
  • sWIG80 12070.70 +0.28%
  • mWIG40 4279.59 +0.32%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Problem ze spadkami dla firm. Resort finansów ponownie zmieni prawo

Morawiecki: To my wprowadziliśmy temat walki z rajami podatkowymi Odtwórz: Morawiecki: To my wprowadziliśmy temat walki z rajami podatkowymi
Morawiecki: To my wprowadziliśmy temat walki z rajami podatkowymi "Źródło: tvn24"

Korzystne dla sukcesorów firm rodzinnych zmiany podatkowe wejdą z mocą wsteczną od 1 stycznia tego roku; projekt przyjął Komitet Stały Rady Ministrów - poinformował dyrektor departamentu podatków dochodowych w resorcie finansów Maciej Żukowski. Nie oznacza to jednak przywrócenia poprzednich regulacji.

Chodzi o projekt nowelizacji "niektórych ustaw w celu ułatwienia dochodzenia wierzytelności i ustawę o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne". Jest to odpowiedź na zmiany w ustawie o CIT i PIT, które weszły w życie 1 stycznia 2018 r.

Zawierają one niekorzystne dla sukcesorów firm rodzinnych regulacje podatkowe. Pozbawiają ich prawa do rozliczania odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych i wartości niematerialnych, nabytych w drodze spadku lub darowizny. Zmiany te spotkały się z krytyką przedstawicieli firm rodzinnych.

Spadki i darowizny

- Starając się zapobiegać optymalizacjom podatkowym, być może poszliśmy trochę za daleko. Dlatego chcielibyśmy zmienić przepisy podatkowe dotyczące spadkobrania firmy i przekazania jej w formie darowizny - powiedział Żukowski.

Wyjaśnił, że nie oznacza to przywrócenia poprzednich regulacji, obowiązujących do końca zeszłego roku. Zgodnie z projektem obdarowany będzie mógł przyjąć wartość składników majątku określoną przez darczyńcę i będzie mógł kontynuować ich amortyzację.

- Proponujemy, aby w przypadku darowizny, osoba obdarowana mogła kontynuować odpisy amortyzacyjne dokonywane przez darczyńcę. Inaczej sprawa się ma w przypadku spadkobrania - chcemy dać możliwość amortyzowania majątku od wartości przejmowanego spadku - poinformował dyrektor.

Jego zdaniem z perspektywy ministra finansów, zmiany takie powinny z jednej strony wyjść naprzeciw oczekiwaniom podatników, a jednocześnie zabezpieczać interesy Skarbu Państwa.

Żukowski wyjaśnił, że projekt został już przyjęty przez Komitet Stały Rady Ministrów, który nie wprowadził do niego zmian.

Zmiana prawa

- Mamy nadzieję, że projekt szybko trafi pod obrady Rady Ministrów i jeszcze w tym kwartale zmiana wejdzie w życie. To nie są kontrowersyjne przepisy, projekt jest stosunkowo krótki i bardzo prosty. Nie wiem, jaka będzie kolejność prac parlamentu, ale uważam, że prace nad tymi zmianami można by przeprowadzić szybko - ocenił Żukowski.

Według niego zmiany mogą wejść w życie z mocą wsteczną od 1 stycznia 2018 r. Uchroniłoby to podatników przed niekorzystnymi konsekwencjami stosowania przepisów, które zaczęły obowiązywać od tej daty. Żukowski nie wykluczył jednak, że "teoretycznie" ktoś może zostać objęty ich reżimem.

- Nie mamy jednak sygnałów, żeby w ogóle tak sytuacja miała miejsce. Nie ma takiego problemu. Jeżeli nowela zostanie uchwalona stosunkowo szybko, to myślę, że wszystko odbędzie się bez strat dla podatników - powiedział dyrektor.

Żukowski wyjaśnił, że jeżeli jednak zdarzyłoby się, iż jakiś przedsiębiorca zostałby w praktyce pozbawiony możliwości amortyzacji, to będzie mógł skorygować rozliczenie.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane