• rozwiń

Lekarzom brakuje pieniędzy? Reklamują suplementy diety, choć grożą im za to kary

Lekarzom brakuje pieniędzy? Reklamują suplementy diety, choć grożą im za to kary Odtwórz: Lekarzom brakuje pieniędzy? Reklamują suplementy diety, choć grożą im za to kary
Foto: Shutterstock | Video: TVN24 BiS Foto: Prawo zabrania lekarzom reklamować produkty lecznicze | Video: Lekarzom brakuje pieniędzy? Reklamują suplementy diety, choć grożą im za to kary

Prawo zabrania lekarzom reklamować produkty lecznicze. Jednak niektórzy z nich biorą udział w reklamach produktów lekopodobnych – informuje „Rzeczpospolita”.

Zgodnie z kodeksem etyki lekarskiej nie powinni oni wyrażać zgody na używanie swojego wizerunku do celów komercyjnych.

Nie znają przepisów?

Ponadto oburzenie lekarskiego samorządu wywołują produkty, do których zakupu namawiają reklamujący je lekarze. Są to głównie suplementy diety, a lekarzowi nie wolno stosować metod uznanych przez naukę za szkodliwe, bezwartościowe lub niezweryfikowane naukowo. Tymczasem, jak powiedział gazecie dr Grzegorz Wrona, naczelny rzecznik odpowiedzialności zawodowej, naukowe dowody wartości niektórych preparatów lub metod po prostu nie istnieją.

Za nieetyczne zachowania lekarze biorący udział w reklamie karani są naganami i upomnieniami, a także karami finansowymi. W samorządach lekarskich toczy się co najmniej dziesięć postępowań w takich sprawach.

Lekarze bronią się i twierdzą, że o zakazie występowania w reklamach nie wiedzą.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane