• rozwiń

Temat: Kompania Węglowa w tarapatach

KW zerwała porozumienie ze związkowcami. A ci boją się teraz zwolnień

KW zerwała porozumienie ze związkowcami. A ci boją się teraz zwolnień
Foto: Kopalnia Soli "Wieliczka" Foto: Przeniesienie 11 kopalń KW do Polskiej Grupy Górniczej powinno nastąpić wiosną tego roku

Zarząd Kompanii Węglowej (KW) wypowiedział w czwartek zawarte w lipcu ubiegłego roku porozumienie ze związkowcami, gwarantujące niezmienność warunków zatrudnienia przez rok od przejścia do innego podmiotu.

Związkowcy obawiają się, że może to być wstęp do obniżki wynagrodzeń, a nawet zwolnień, po przekazaniu 11 kopalń Kompanii do nowej spółki pod nazwą Polska Grupa Górnicza (PGG).

Mniejsze pensje

Przedstawiciele KW oficjalnie nie komentują sprawy. Z nieoficjalnych informacji wynika, że nie ma mowy o zwolnieniach pracowników, natomiast wypowiedzenie ma dać możliwość ruchów prowadzących do obniżki wynagrodzeń. Podobnego zdania są przedstawiciele związków.

- Przedstawione założenia planu techniczno-ekonomicznego dla kopalń Kompanii przewidują m.in. drastyczne cięcie kosztów osobowych, na co nie ma naszej zgody. Wypowiedzenie porozumienia można odczytywać jako przygotowanie do planowanych działań - powiedział szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz.

Porozumienie z lipca precyzowało zapisy wcześniejszego porozumienia, zawartego między ówczesnym rządem a stroną związkową w styczniu zeszłego roku. Uzgodniono wówczas, że przejście pracowników zatrudnionych w Kompanii Węglowej do tzw. Nowej Kompanii Węglowej (dziś – Polskiej Grupy Górniczej) odbędzie się w trybie artykułu 23 prim Kodeksu Pracy, czyli z zachowaniem dotychczasowych warunków pracy i wynagrodzenia.

W lipcu strony uzgodniły dodatkowo, że warunki te pozostaną niezmienione do czasu zawarcia zakładowego układu zbiorowego pracy, jednak nie dłużej niż przez okres jednego roku od dnia przejścia pracowników do nowego podmiotu.

Sygnatariuszem lipcowego porozumienia była też spółka Węglokoks ROW (obecnie PGG); wypowiedzenie postanowień tego dokumentu przez KW jest równoznaczne z wypowiedzeniem także przez tę spółkę.

Zmiana warunków

Wypowiedzenie porozumienia daje możliwość wcześniejszej zmiany warunków wynagrodzenia górników - np. rezygnację z części należnych górnikom świadczeń, jak czternasta pensja (np. w Jastrzębskiej Spółce Węglowej zawieszono jej wypłatę na trzy lata) i inne dodatki. Pozbawienie pracowników tego typu świadczeń oznaczałoby zauważalny spadek średniego wynagrodzenia, bez obniżki stawek zasadniczych.

Nieoficjalnie przedstawiciel kierownictwa Kompanii powiedział, że zachowując lipcowe porozumienie zarząd PGG po przejęciu kopalń miałby „związane ręce” do jakichkolwiek działań w sferze wynagrodzeń. Tymczasem od lipca ubiegłego roku sytuacja na rynku węgla jeszcze się pogorszyła, zakładano też, że nowa Kompania powstanie znacznie wcześniej; teraz nowe realia wymuszają większe oszczędności – tłumaczył przedstawiciel Kompanii. Utrzymanie dotychczasowych warunków przez rok uniemożliwiłoby oszczędności w tej sferze.

Oficjalnie spółka nie komentuje wypowiedzenia porozumienia. - Jesteśmy w trakcie rozmów ze stroną społeczną; na tym etapie wszelkie komentarze byłyby niestosowne - powiedział rzecznik spółki Tomasz Głogowski.

W załączniku do porozumienia ze stycznia ubiegłego roku zapisano m.in., że podstawą do rokowań nowego układu zbiorowego pracy dla nowego podmiotu będą dotychczasowe zapisy porozumień zbiorowych obowiązujących w Kompanii Węglowej.

Stron uzgodniły także, że przedmiotem negocjacji będzie zmiana organizacji czasu pracy, m.in. w zakresie wprowadzenia 6-dniowego tygodnia pracy w spółce, przy zagwarantowanym 5-dniowym tygodniu pracy dla pracownika. W lipcu potwierdzono, że rozmowy na ten temat w nowej Kompanii będą podjęte „niezwłocznie” gdy ta przejmie kopalnie.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami przedstawicieli Ministerstwa Energii, przeniesienie 11 kopalń Kompanii do Polskiej Grupy Górniczej powinno nastąpić wiosną tego roku. Udziałowcami firmy będą: katowicki Węglokoks, Towarzystwo Finansowe Silesia i być może inne podmioty, np. z sektora energetycznego czy finansowego – dotychczas nie podano czy i jakie podmioty byłyby tym zainteresowane.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (15)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
lsd
Loading...
lsd
Macie dwie Dudy, dacie radę. Dawno nie było was w stolicy.
Tak po prawdzie to skandal by górnicy byli tak uprzywilejowani w porównaniu z innymi grupami zawodowymi. Trzeba skończyć z tym raz na zawsze. Niech zaczną płacić ZUS jak zwykli śmiertelnicy.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
jacek_kret
Górnicy muszą się podzielić z społeczeństwem i 14 pęsie Przemszą na program 500plus.Może teraz ludzie (ciemna masa)przejżą na oczy i podsłmują obietnicę PIS.Amen
 • 3
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
AntyKonus
Z jednej strony dobra informacja bo zawse byłem przeciwko przywilejom związkowym , a z drugiej żal mi tych górników którzy uwierzyli w Dobra Zmianę :) .
 • 3
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Beefi
I nie będzie manifestacji ? Nic? Czekają i się boją? Zawsze walczyli o swoje.
 • 5
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
ES28
A to ciekawe, jak dobroczynny pis, poradzi sobie z tą sprawa? Możnaby nieco zmienić akcję 500+ /od trzeciego dziecka/ i będzie wilk syty ...
 • 6
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane