• rozwiń
  • WIG20 2121.17 +0.73%
  • WIG30 2425.46 +0.68%
  • WIG 56437.01 +0.56%
  • sWIG80 11599.72 -0.32%
  • mWIG40 3772.74 +0.20%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 15:10

Dostosuj

Sellin: media publiczne nie powinny być spółkami prawa handlowego

Sellin: media publiczne nie powinny być spółkami prawa handlowego

Media publiczne nie powinny być spółkami prawa handlowego, czyli przede wszystkim rozliczać się z zarabiania pieniędzy - uważa poseł PiS Jarosław Sellin. To był błąd ustrojowy - ocenił polityk, wymieniany jako kandydat na ministra kultury.

- Mówimy jasno: takie instytucje jak Polskie Radio, jak telewizja publiczna, jak 17 rozgłośni regionalnych radia publicznego, jak Polska Agencja Prasowa (...) nie powinny być spółkami prawa handlowego. To był błąd ustrojowy, który zaproponowano 23 lata temu, żeby z państwowych mediów przekształcić je w spółki prawa handlowego, czyli rozliczać się przede wszystkim z zarabiania pieniędzy, tak jak elektrownia, tak jak producent butów - tłumaczył Sellin we wtorek w radiowej Trójce.

Media publiczne jak przedsiębiorstwa

W jego ocenie media publiczne, powinny być "jakąś formą instytucji wyższej użyteczności publicznej, o charakterze prawnym państwowym oczywiście, ale na pewno nie spółką prawa handlowego". Pytany o ich podległość w przyszłości pod ministerstwo kultury przypomniał, iż dzisiaj są one podległe ministrowi skarbu.

- Czy to jest normalne, że minister skarbu co roku kwituje i daje absolutorium na działalność mediów publicznych? Minister skarbu, który ma na głowie kopalnie i elektrownie? To jest dopiero nienormalne - ocenił.

Sellin zaznaczył, że czym innym jest nadzór, a czym innym wyłanianie władz.

- Na ten temat dyskutujemy i na pewno przedstawimy jakiś projekt zmian ustawowych, ustrojowych, żeby z tego reżimu spółek prawa handlowego media publiczne wyprowadzić - podkreślił.

Pytany, czy ustawa medialna jest wśród priorytetów rządu PiS poseł odparł, że jest to dość ważne; chcą tego ludzie. Przypomniał, że na spotkaniach z wyborcami skarżyli się oni, że nie rozumieją, po co media publiczne istnieją, skoro programowo nie różnią się od mediów prywatnych i komercyjnych.

Ocenił, że możliwe roczne nakłady na media publiczne, w wysokości "1,5 mld zł, a może 2 mld zł", to więcej niż zbierane z abonamentu wcześniej 900 mln zł. Przypomniał, że po "uśmierceniu abonamentu przez Donalda Tuska bo on zachęcał do niepłacenia abonamentu" pula zeszła do "czterystu paru milionów złotych".

Sellin ministrem kultury, prezesem TVP?

Poseł nie odpowiedział na pytanie czy obejmie fotel ministra kultury.

- Na takie rzeczy jest jeszcze za wcześnie, poczekajmy na oficjalny komunikat podsumowujący wybory - stwierdził.

Pytany o możliwe zmiany w resorcie powiedział, że w sensie organizacyjnym można zastanowić się nad powołaniem departamentu projektów kluczowych, bo takiego nie ma, "a w przyszłej polityce kulturalnej można o takich projektach pomyśleć". Takimi projektami mogłyby być w 2016 r. 1050-lecie państwa polskiego i Chrztu Polski, czy setna rocznica odzyskania niepodległości w 2018 r. - wyjaśnił.

Zaprzeczył, że będzie prezesem TVP.

- Z dziennikarstwa do polityki droga jest raczej w jedną stronę. Oczywiście można, będąc politykiem, uprawiać publicystykę, ale droga jest raczej w jedną stronę, i kiedy się na nią zdecydowałem 10 lat temu, to wiedziałem, że już powrotu do pełnienia funkcji w mediach nie ma - powiedział poseł.

Pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej powstanie

Sellin pytany o upamiętniający ofiary katastrofy smoleńskiej pomnik na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie powiedział, że jest dla niego oczywiste, iż kiedyś powstanie.

- Taki pomnik w jakiejś formie powinien stanąć w miejscu, które Polacy wyznaczyli, pielgrzymując spontanicznie do konkretnego miejsca, stawiając tam znicze, kwiaty, spontaniczne upamiętnienia. I to było Krakowskie Przedmieście przed Pałacem Prezydenckim- powiedział.

- I taki pomnik powstanie, mimo różnych przeszkadzających osób - ocenił Sellin.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (4)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
rychelie77
No to będziemy mieli poważne programy np; w radio 'Tu mówi fala 2015 ; w tv; Pokazujemy i omawiamy osiągnięcia KC PIS ' lub; Naszym zdaniem/ czytaj PIS zdaniem.
 • 2
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Brain Scientist
 • 2
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane