• rozwiń
  • WIG20 2179.53 -0.69%
  • WIG30 2471.15 -0.76%
  • WIG 57618.54 -0.70%
  • sWIG80 11589.08 -0.33%
  • mWIG40 3715.08 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Nawet noworodek może odziedziczyć długi. Ale z dobrodziejstwem inwentarza

Dłużnikiem ZUS od urodzenia Odtwórz: Dłużnikiem ZUS od urodzenia
Dłużnikiem ZUS od urodzenia "Źródło: tvn24"

Pięciolatek z Łodzi odziedziczył dług po swoich zmarłym dziadku, bo matka chłopca nie odrzuciła spadku w imieniu syna. W świetle przepisów nawet noworodek może dostać spadek po swoich krewnych. Dziedziczony dług nie może być jednak wyższy niż kwota przejętego majątku.

W magazynie „Polska i Świat” w TVN24 nasi dziennikarze pokazali przypadek pięciolatka z Łodzi, który odziedziczył dług po swoim dziadku. Mężczyzna zmarł w 2013 roku. Prowadził działalność gospodarczą, ale nie opłacał składek. Jego córka odrzuciła spadek, aby nie przejąć długu ojca. Była wtedy w ciąży.

O tym, że powinna była odrzucić spadek również w imieniu nienarodzonego jeszcze syna, kobieta nie wiedziała. Nie dochowała ustawowych terminów, więc - decyzją sądu - dług po dziadku odziedziczył pięcioletni obecnie chłopiec. Jak ustaliliśmy chodzi o ok. 5,5 tys. złotych. Wyrok sądu w tej sprawie jest nieprawomocny. 

Z dobrodziejstwem inwentarza

Jak to możliwe? W świetle kodeksu cywilnego "dziecko w chwili otwarcia spadku już poczęte może być spadkobiercą, jeżeli urodzi się żywe".

Przepisy stanowią jednak, że dzieci dziedziczą spadek z tzw. dobrodziejstwem inwentarza. Oznacza to, że kwota dziedziczonego długu obciąża je tylko do wysokości kwoty przejętego majątku.

Jeśli więc dziadek pięciolatka z Łodzi nie zostawił żadnego majątku, to i chłopczyk - choć formalnie odziedziczył dług - nie będzie musiał go spłacać.

Zmiany w prawie

Co ciekawe, do niedawnata zasada obejmowała tylko dzieci. Dorośli spadkobiercy na takie traktowanie mogą liczyć od października 2015 roku, kiedy to w życie weszła nowelizacja prawa spadkowego. Nowela chroni spadkobierców przed długami, o których istnieniu często nawet nie wiedzieli.

W świetle obowiązujących przepisów spadkobierca ma pół roku na złożenie oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku w całości. Jeśli tego nie zrobi odziedziczy spadek z dobrodziejstwem inwentarza.

Dotyczy to wszystkich spadkobierców i spadków, które zostały otwarte z datą wejścia w życie nowych przepisów, czyli 18 października 2015 roku (data otwarcia spadku to data śmierci osoby, po której dziedziczymy).

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane