• rozwiń
  • WIG20 2156.06 +0.06%
  • WIG30 2442.11 +0.09%
  • WIG 56967.32 +0.33%
  • sWIG80 11490.85 +0.35%
  • mWIG40 3637.12 +0.45%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:09

Dostosuj

Jackiewicz: dziś nowi członkowie rad nadzorczych PR i TVP, wkrótce w PAP i KGHM

Jackiewicz: dziś nowi członkowie rad nadzorczych PR i TVP, wkrótce w PAP i KGHM
Foto: TVN24 Foto: Minister Skarbu Państwa zapowaida kolejne zmiany w radach nadzorczych podlegających mu spółek.

Jeszcze dziś powołam członków rad nadzorczych Polskiego Radia i Telewizji Polskiej - mówił w poniedziałek dziennikarzom szef resortu skarbu państwa Dawid Jackiewicz. Na najbliższe dni zapowiedział zmiany w radach nadzorczych Polskiej Agencji Prasowej i KGHM.

Minister skarbu państwa nie chciał podać, kogo powoła do trzyosobowych rad nadzorczych w TVP i PR. Zaznaczył, że informacja ta zostanie przekazana "dziś wieczorem, najpóźniej jutro rano".

Rychłe zmiany, audyt w KGHM

Zapowiedział, że w najbliższych dniach planuje dokonać zmian również w radzie nadzorczej i zarządzie Polskiej Agencji Prasowej. Pytany, czy zmiany zostaną przeprowadzone w ciągu najbliższego miesiąca, odpowiedział że "być może zdecydowanie szybciej".

Na zmiany i audyt muszą przygotować się także władze KGHM Polska Miedź. Do 18 stycznia br. ma zostać zmieniona rada nadzorcza KGHM "Polska Miedź".

Radzie w nowym składzie zostanie powierzone "zadanie oceny obecnego zarządu, z panem prezesem Wirthem na czele". Minister zapowiedział też rozpoczęcie audytu w spółce.

- Audyt ten musi przynieść odpowiedź na kilka podstawowych pytań; po pierwsze w jaki sposób dywersyfikować działalność spółki, by nie była ona narażona na problemy finansowe w sytuacji spadających cen miedzi - stwierdził minister Szałamacha.

Telefonia "Dialog" jako "druga noga"

Dodał, że "kiedyś budowano drugą nogę", taką jak telefonia "Dialog". "Nie wiem dlaczego zrezygnowano z tej drugiej nogi".

Przyznał, że sprzedaż "Dialogu" (red. w 2011 roku KGHM sprzedał sieć firmie Netia) wpłynęła w pewnym momencie na poprawę wyników finansowych spółki. - Dzisiaj widzimy, że ta druga noga byłaby wielkim wsparciem dla spółki - mówił minister.

- Chcemy, żeby ta potężna spółka była nadal perłą w koronie polskiej gospodarki - zaznaczył Jackiewicz.

Inwestycja w Chile zasadna?

Zapowiedział też badanie, "na ile zasadna" była inwestycja KGHM w Chile (chodzi o inwestycję w kopalni Sierra Gorda).

Minister mówił też, że jego resort pracuje nad tym, "by od 2017 r. podatek miedziowy został albo zniesiony, albo znacznie ograniczony, albo też została zmieniona jego formuła, z korzyścią dla KGHM".

Największym akcjonariuszem KGHM "Polska Miedź" jest skarb państwa, który ma 31,79 proc. kapitału zakładowego spółki. Pozostała część jest w rękach polskich i zagranicznych akcjonariuszy. Obecny prezes Herbert Wirth kieruje KGHM "Polska Miedź" od 2009 roku.

Mandaty wygasają

Zgodnie ze znowelizowaną ustawą o rtv mandaty dotychczasowych członków zarządów i rad nadzorczych TVP oraz Polskiego Radia wygasły w dniu wejście w życie nowych przepisów, czyli w piątek.

Tego samego dnia Dawid Jackiewicz mianował na prezesa TVP Jacka Kurskiego, a Polskiego Radia Barbarę Stanisławczyk, na wiceprezesa TVP powołał Macieja Staneckiego, a do zarządu Polskiego Radia Marcina Paladego i Jerzego Kłosińskiego.

Zmiany czekają też PAP

Polska Agencja Prasowa jest jednoosobową spółką skarbu państwa. Na podstawie ustawy z 1997 roku minister skarbu powołuje jej radę nadzorczą (5-7 osób) na trzyletnią kadencję, a ta zarząd (1-3 osoby), również na trzyletnią kadencję.

W skład obecnej rady nadzorczej PAP VII kadencji wchodzą Radosław Tabak (przewodniczący), Beata Chłodzińska, Piotr Koszewski, Stefan Karasiński, Wojciech Szeląg, Magdalena Świerczek i Beata Trejnowska. Ich kadencja upływa w 2017 roku.

Obecnie w PAP nie ma prezesa (od 2013 roku). Spółką kieruje dwuosobowy zarząd - Lidia Sobańska i Arkadiusz Szymanek.


 

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
jawotr
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane