"Wyborcy pokazali figę z makiem tym, którzy rządzili Francją"

Francja po wyborach. "To wielkie votum nieufności" Odtwórz: Francja po wyborach. "To wielkie votum nieufności"
Francja po wyborach. "To wielkie votum nieufności" "Źródło: tvn24bis"

- Wyborcy pokazali figę z makiem tym, którzy rządzili Francją przez ostatnie 5 lat. Naród francuski liczy, że kraj ruszy, więc wynik wyborów to wielkie wotum nieufności dla tradycyjnych struktur politycznych - powiedział w programie Rozmowa Poranka w TVN24 BiS Andrzej Byrt, dyplomata i były ambasador Polski. - Francja w latach po kryzysie stała w gospodarczym bezruchu. Odbiciem tego było m.in. wysokie bezrobocie - dodał.

Andrzej Byrt, dyplomata i były ambasador Polski we Francji mówił w TVN24 BiS mówił, że wynik wyborów we Francji, gdzie partia prezydenta Emmanuela Macrona zdobyła ponad 30 proc głosów jest zaskoczeniem dla analityków, bo to nowa formacja polityczna.

Dominacja

- Według pierwszych wyników zdobyła absolutną większość. Według dzisiejszych obliczeń na 577 miejsc w parlamencie jej przedstawiciele zdobyli między 400-440 mandatów. Taka większość będzie pozwalała dokonywać zmian i reform, których Francja potrzebuje - mówił Andrzej Byrt.

Gość TVN24 BiS mówił również, że wyniki pozostałych partii są wyborczą katastrofą dla ich liderów.

- Wyborcy pokazali wyraźną figę z makiem tym, którzy rządzili Francją przez ostatnie pięć lat i ci, którzy mocno rozczarowali w sytuacji postkryzysowej. Chociaż rządzący zachowali się z godnością w chwilach dramatycznych, kiedy Francja została uderzona zamachami - dodał Byrt.

Votum nieufności

Andrzej Byrt mówił, że Francja w ostatnich latach po kryzysie stała w bezruchu gospodarczym, czego odbiciem było m.in. wysokie bezrobocie, szczególnie wśród osób młodych. 

- A naród francuski liczy, że kraj ruszy, więc ten wynik to wielkie wotum nieufności do tradycyjnych struktur politycznych - mówił w TVN24 BiS Andrzej Byrt.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.